Pradžia / Gyvenimas / Lietuva to dar nematė: Dzūkijos vaikų stovykloje trylikametei prasidėjo gimdymas

Lietuva to dar nematė: Dzūkijos vaikų stovykloje trylikametei prasidėjo gimdymas

2023-09-25

Lietuva to dar nematė: Dzūkijos vaikų stovykloje trylikametei prasidėjo gimdymas

Patiko? Pasidalink:

Vienoje iš Alytaus rajone veikiančių vaikų vasaros stovyklų trylikametei netikėtai prasidėjo gimdymas. Apie nepilnametės nėštumą nežinojo nei stovyklos organizatoriai, nei jos tėvai. Į šį įvykį teko reaguoti ne tik medikams, bet ir vaikų teisių apsaugos specialistams, kurie tvirtina, kad nėštumai tokioje ankstyvoje paauglystėje yra itin reti atvejai.

Pranešimą apie įvykį vaikų vasaros stovykloje, kai nepilnametei prasidėjo gimdymas, Alytaus apskrities vaiko teisių gynėjai gavo naktį iš liepos 13 d. į 14 d. Vaiko teisių gynėjai nedelsiant  nuvyko į ligoninę, bendravo su gydytoju, aiškinosi, ar nepilnametei reikalinga kokia nors pagalba.

Gimdyvė iš stovyklos buvo pristatyta į ligoninę Alytuje, kur ji ir pagimdė. Turimais duomenimis, jauna mama ir kūdikis jaučiasi gerai.

Pirminiais vaiko teisių gynėjų duomenimis, apie nepilnametės nėštumą artimieji nežinojo. Asmuo, kuris nurodomas kaip galimas kūdikio tėvas, yra pilnametis, todėl dėl lytinių santykių su mažamete, kreiptasi į teisėsaugą. Vyksta tyrimas.

Trylikametė su tėvais gyvena Kaune, tad šeimos situaciją gerai žino Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai.

Pasak jų, šeima yra turėjusi sunkumų, jai teiktos socialinės paslaugos. Šiuo metu šeima gali gyventi savarankiškai ir turi galimybę padėti dukrai pasirūpinti kūdikiu.

Pasiteiravus, kas toliau laukia naujagimio ir nepilnametės, kas prižiūrės ir bus atsakingas už mažylį, vaiko teisių gynėjai paaiškino, kad vaiko atstovas pagal įstatymą gali būti tik pilnametis asmuo, todėl, siekiant užtikrinti vaiko interesus į sveikatos priežiūrą, sveiką ir saugią aplinką ir kt., skubiai atliekama procedūra nustatyti vaiko globėją iki mamai sueis 18 m.

„Tokiais atvejais pirmiausia kreipiamasi į artimus asmenis, kad nepilnametė mama galėtų gyventi su kūdikiu, artimųjų padedama įgytų motinystės įgūdžių. Šiuo atveju kūdikio globėjais taip pat tampa seneliai. Nepilnametė su kūdikiu toliau gyvens savo tėvų namuose“, – teigė Ramunė Liubinaitė Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Kauno apskrityje.

Pasak jos, atvejai, kai kūdikio susilaukia nepilnametė (16-17 m.), itin reti. Kauno mieste pasitaiko vidutiniškai du per metus. Šiuo metu Alytaus apskrityje yra 4 nepilnametės motinos.

Kodėl taip nutinka ir kas dėl to kaltas, Alytaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vyresniosios patarėjos Jolitos Gudaitienės teigimu, vienareikšmiškai atsakyti labai sudėtinga. „Tai priklauso nuo daug aplinkybių: pačių nepilnamečių pasirinkimo, nuo etinių ir moralinių normų, kurios diegiamos ne tik mokykloje, bet ir šeimoje.

Viena iš priežasčių gali būti ir tai, kad paaugliams skiriama nepakankamai tėvų dėmesio, jaučiama akivaizdi meilės bei rūpesčio stoka. Situacijos labai individualios, todėl sunku atsakyti, kas nulemia ankstyvus lytinius santykius.

Auklėdami vaikus tėvai turėtų skirti laiko ir dėmesio vaikų lytiniam ugdymui. Pasirenkamas laikas priklauso nuo vaiko fizinės ir emocinės brandos. Ugdymosi įstaigose taip pat yra disciplinos, skirtos lytiškumui“, – situaciją komentavo J. Gudaitienė.

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA