Pradžia / Naujienos / Žinoma Dzūkė Janina jau žino, kokius orus žada gamtos ženklai: bus visai kitaip negu pernai

Žinoma Dzūkė Janina jau žino, kokius orus žada gamtos ženklai: bus visai kitaip negu pernai

2024-04-09

Žinoma Dzūkė Janina jau žino, kokius orus žada gamtos ženklai: bus visai kitaip negu pernai

Patiko? Pasidalink:

„Pavasaris ateina laiku, tiksliai pagal kalendorių“, – sako nuo vaikystės medžius, paukščius ir orų permainas stebinti marcinkoniškė Janina Janušauskienė. Senąsias šilinių dzūkų gamtos ženklų interpretavimo tradicijas iš protėvių perėmusi moteris tikina, kad šiemet neturėtumėm tikėtis staigaus šuolio iš ankstyvo pavasario šlapdribų į vasarišką šilumą – pokyčiai vyks lėčiau, negu užklupo mus pernai.

Buvo laikai, kai Janina apie liaudiškus orų spėjimo būdus kalbėdavo kur kas noriau, bet pastaraisiais metais ji šios temos vengia – ne tik man, bet ir kolegoms iš kitų naujienų portalų bei televizijos laidų atsako ta pačia fraze: „Nereikia man tos reklamos“. Tačiau pavasaris visiems suminkština širdis, todėl įpusėjus kovui vis tiek pavyko pasikalbėti su J. Janušauskiene.

Nei per anksti, nei per vėlai

„Pavasaris tik prasidėjo ir nenorėkim, kad dabar iškart žydėtų gėlės – juk dar tik kovas. Normalu, kad iki Velykų būna šalti orai, o kartais ir šlapdriba kokia pasirodo. Paukščiai jau sugrįžo beveik visi, o jei tik saulė nušvinta, tai skruzdės nuo kovo pradžios jau laksto – tiesiog verda. Viskas šiemet vyksta nei per anksti, nei per vėlai“, – sakė marcinkoniškė.

J. Janušauskienė prisiminė, kaip 1983 metais ji gimdė sūnų, tai kovo 26 d. Dzūkijoje teko bristi per sniego pusnis iki kelių.

„Išvažiavau į ligoninę su žieminiais drabužiais ir batais, o kai jau išleido balandį, tai vyras turėjo atvežti beveik vasarinius. Grįžau namo su suknele“, – prisiminė Janina.

Todėl šis pavasaris jai neatrodo kažkuo keistas, pernelyg vėlyvas ar ankstyvas, o kaip tik labai normalus.

„Jaučiu pavasarį ir rytais, ir vakarais išėjusi pasidairyti. Viskas sužaliuos laiku balandžio pradžioje, bet nesitikėkite, kad iškart būtų 25 ar 30 laipsnių šilumos. Gamta neskubėdama, savo ritmu bunda iš žiemos miego. Net ir žmogus kai ryte keliasi, vienas iškart pašoka žvalus, o kitame dar reikia išsijudinti. Taip ir pavasaris kasmet būna skirtingas. Šiemet tikrai galėsime pasidžiaugti, kaip gamta tyliai atsibunda. Pavasaris ateina laiku, tiksliai pagal kalendorių – retai taip būna“, – kalbėjo J. Janušauskienė.

Šlapdribos pasitaikys ir po Velykų


Moters teigimu, klevo sula šiemet pradėjo bėgti anksti, vasario pabaigoje, beržų – nuo kovo pradžios. Ji įsitikinusi, kad šaltesnių dienų ir šlapdribos dar pasitaikys ne tik kovo pabaigoje, bet ir po Velykų, o staigaus šuolio iš ankstyvo pavasario orų į vasarišką šilumą patirti neteks – permainos bus lėtesnės, negu praėjusiais metais.

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA