Pradžia / Naujienos / Sinoptikai įspėja – galingas ciklonas smogs Lietuvai: užgrius ne tik sniegas, pūga

Sinoptikai įspėja – galingas ciklonas smogs Lietuvai: užgrius ne tik sniegas, pūga

2023-11-27

Sinoptikai įspėja – galingas ciklonas smogs Lietuvai: užgrius ne tik sniegas, pūga

Patiko? Pasidalink:

Šią savaitę galėsime džiaugtis žiemiškais orais. Dažnai snigs, bus slidu dėl suvažinėto sniego ar po sniegu besislepiančio plikledžio, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Pirmadienį Lietuvos orus lems tolimas vakarinis ciklono pakraštys. Diena rytinėje krašto pusėje, arčiau ciklono, bus gana debesuota, o vakaruose – debesuota su pragiedruliais. Kai kur, didesnė tikimybė Aukštaitijoje, truputį pasnigs. Vėjas pūs iš šiaurės vakarų, šiaurės, daug kur bus vidutinio stiprumo, vakariniuose rajonuose – silpnas. Aukščiausia temperatūra dieną sieks 1–6 laipsnius šalčio.

Antradienį Lietuva atsidurs tarpe dviejų ciklonų. Naktį pragiedrulių bus gana daug. Šiaurės rytiniame šalies pakraštyje truputį pasnigs. Pūs vidutinio stiprumo šiaurės vakarų, vakarų vėjas. Temperatūra naktį nukris iki 6–11 laipsnių šalčio, šalčiausia bus Žemaitijoje.

Antradienio dieną šviesesni bus pietiniai ir rytiniai rajonai, o arčiau jūros – ne tik apniukę, bet numatomas ir nedidelis sniegas. Vėjas vyraus pietinių krypčių, išliks vidutinio stiprumo. Temperatūra dieną pasiskirstys nuo 0 laipsnių pajūryje iki 5 laipsnių šalčio šalies rytuose.

Trečiadienį Lietuvą pasieks pietinis ciklonas. Jau naktį daugės debesų. Po vidurnakčio daug kur, ypač pietrytinėje krašto pusėje, pasnigs. Vėjas bus rytinių krypčių, vidutinio stiprumo. Šaltis naktį truputį sumažės: vyraus 3–8 laipsnių šaltukas ir tik kai kur šiaurės rytiniame šalies kampe pragiedrėjus gali atšalti iki 9–11 laipsnių šalčio.

Prognozuojama, kad daugelyje vietovių pasnigs ir savaitgalį

Trečiadienio dieną bus apniukę, daugelyje rajonų pasnigs, pustys. Rytinėje krašto dalyje snigs intensyviau, vietomis smarkiai, kai kur kils trumpa pūga. Vėjas pasisuks iš šiaurės, šiaurės vakarų, taps gana stiprus. Temperatūra dieną svyruos tarp 1–6 laipsnių šalčio.

Minėto ciklono veikimo zonoje Lietuva išliks ir ketvirtadienį. Naktį pasnigs dar daugelyje vietovių, intensyviausiai Aukštaitijoje. Dieną jau vyraus nedidelis sniegas, kuris iškris tik vietomis. Vėjas naktį dar bus apysmarkis, pūs iš šiaurės vakarų, vakarų, dieną pamažu rims ir suksis iš pietvakarių. Apniukusią naktį temperatūra pažemės iki 4–9 laipsnių šalčio, dieną numatomas 1–6 laipsnių šaltukas.

Pirmąją žiemos naktį vietomis truputį pasnyguriuos. Vėjas bus silpnas. Daugelyje vietovių pašals iki 4–9, vietomis pragiedrėjus iki 10–12 laipsnių šalčio. Dieną, priartėjus atmosferos frontui, pasnigs daugelyje rajonų. Pastiprėjus rytų vėjui, vietomis pustys. Temperatūra dieną vėl laikysis tarp 1–6 laipsnių šalčio.

Prognozuojama, kad žemesnio slėgio laukas lems mūsų orus ir savaitgalį. Daugelyje vietovių tarpais pasnigs. Temperatūra naktimis ir dienomis bus panaši kaip ir visą savaitę.

Gyventojai dalijasi žiemiškais vaizdais

„Orai ir klimatas Lietuvoje“ dalijasi žiemiškais vaizdais, kuriuos užfiksavo gyventojai.

„Kai taip sninga ir viskas jau balta, nelabai prilakstysi. 

Kai kuriems gali atrodyti keista, tačiau yra ir tokių Lietuvos vietovių, kuriose aplinka ypač žiemiška. Per pastarąsias dienas nemažai pasnigo ir žemės paviršiaus jau nebematyti. 

O kiek cm sniego guli pas jus kieme, ar dar purvynus ir balas skaičiuojat?“ – rašoma viename įraše.

„Orai ir klimatas Lietuvoje“ teigia, kad jau dabar kai kuriose vietose spaudžia stiprus šaltukas.

„Prognozuojama, kad naktį iš sekmadienio į pirmadienį šals iki 4–9, vietomis iki 10–12 laipsnių šalčio. Bet jau ir dabar turim vietovių su žemiau nei -10 °C. 21 val. Laukuvoje, Plungėje, Rietave buvo apie -12 °C.

Visai realu, kad naktį pavyks pasiekti ir -13…-14 °C. Žiema jau tikrai mūsų kieme. Nesušalkit“, – rašoma įraše.

Aiškėja, ko laukti gruodį

Ketvirtadienį dalyje Lietuvos kilusi pūga dar kartą priminė – žiema jau ant nosies. Vis tik toks reiškinys lapkričio pabaigoje nėra labai netikėtas, sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyr. klimatologė Viktorija Mačiulytė.

„Tai nėra labai keistas reiškinys. Temperatūra nėra labai žema ar labai aukšta. Taigi lapkričio pabaigoje tikimybė sulaukti tokių sniegingų audrų tikimybė yra pakankamai didelė“, – teigia klimatologė.

Orų stebėjimų modeliai jau leidžia susidaryti abstrakčias prognozes, ko galime laukti gruodį. Tiesa, gruodžio pirmoji pusė, anot V. Mačiulytės, taip pat neturėtų labai nustebinti.

„Pagal tendencijas gruodžio pirmoji pusė neturėtų būti išskirtinė. Temperatūra, tikėtina, bus artima normai. Jeigu norma yra žemiau 0 iki +1 laipsnio, gruodžio pirmoje pusėje galime tikėtis pastovesnės minusinės temperatūros. Kritulių kiekis gali būti iki 10 proc. didesnis nei įprastai, bet didesni nuokrypiai, anomalijos dažnai nėra pajuntamos“, – komentuoja V. Mačiulytė.

Vis dėlto, šios prognozės yra eksperimentinės, todėl gali būti dienų (ar kaip ketvirtadienio atveju – pusdienių), kai orai parodys savo galią. O kol kas pernelyg sukti sau galvos, ypač dėl spiginančių šalčių, neturėtume. Mat dėl klimato kaitos sezonai švelnėja.

„Daugiamečiai stebėjimai rodo tendenciją, kad žiema švelnėja. Pasikeitęs jos išraiškingumas: temperatūra nebe tokia žema, nebeturime tokios pastovios sniego dangos. Tendencija yra tokia“, – sako V. Mačiulytė.

Kita vertus, tikimybė, kad sulauksime labai šaltos ir sniegingos žiemos, nedingsta.

„Klimato kaita veikia, bet tai nereiškia, kad stiprių žiemų niekada nebebus, tik jų pasikartojimas yra ženkliai mažesnis“, – pažymi V. Mačiulytė.

www.tv3.lt

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA