Jau po trijų su puse savaičių už rūkalus ir dyzeliną teks mokėti brangiau. Brangs ir alkoholis, mat valdžia nuo Naujųjų didina akcizo mokesčius. Didesnius mokesčius teks mokėti ir už durpes, krosnių kurą, naftos dujas. Valdantieji sako, esą mokesčius kelia taršiems ir sveikatai kenkiantiems produktams.
Šiemet dešimtadaliu pabrangęs alus nuo sausio vėl pabrangs dėl valdančiųjų vykdomo akcizų mokesčių didinimo plano. Štai alaus puslitris dėl to pabrangs 3 centais, vyno – 10 centų, o stiprieji gėrimai – degtinė, viskis, brendis – bus dar brangesni – puslitris pabrangs apie 40 centų, o jei butelis didesnis, tai ir dar daugiau.
„Kuriame paskatas mažinti žalingų produktų vartojimą. Iš akcizų didinamos biudžeto pajamos yra nuosekli politika, laikomės trimečio plano“, – kalbėjo Seimo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
O valstiečiai siūlo mokesčius alkoholiniams gėrimams ir rūkalams didinti dar labiau, ir surinktus papildomus milijonus eurų į biudžetą skirti šalies gynybos reikmėms.
„Vyriausybė nuolat kalba, kad trūksta pinigų viskam. Pinigų šaltinis yra alkoholis. Pasisakome už sveiką gyvenimo būdą, matome jaunimo problemas – svaiginimasis narkotikais, alkoholiu“, – sakė „valstietė“ Ligita Girskienė.
Valdančiųjų keliamais akcizais svaigalams nesižavi ir gėrimų gamintojai su importuotojais. Jie jau susitaikė su tuo, kad akcizai kitąmet didės, tačiau reikalauja ties tuo bent keleriems kitiems metams sustoti.
„Išsiskiriame regione kaip didžiausių akcizų šalis, ypač žiūrint į Latviją, Lenkiją. Ten alkoholiniai produktai ženkliai pigesni, ne veltui kirtus sieną prie lenkiškų parduotuvių yra automobilių eilės, ir tikėtina išliks, Kartais išsiskiriame dvigubai didesniu apmokestinimu“, – kalbėjo Alkoholinių gėrimų gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovas Mantas Zakarka.
Atšalus orams benzino kainą viršijęs dyzelinas nuo Naujųjų metų pabrangs dar labiau. Valdantieji nusprendė ir jam kelti akcizo mokestį, dėl to litras kainuos 4 centais brangiau.
„Valstybė siunčia signalą, kad norime ekologiškesnio transporto, turime įsipareigojimus RRF, gavome 2 milijardus eurų paramos pertvarkai nuo vėjo iki saulės jėgainių“, – teigė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Šiuo metu Lietuvoje litras dyzelino kainuoja panašiai kaip Lenkijoje, tačiau nuo Naujųjų metų kaina gali vėl skirtis. Degalinių atstovai su tokia kainų politika griežtai nesutinka.
„Mūsų kainos tuoj susilygins su Šveicarijos kainomis. 6 centais brangs pirmais metais, paskui vėl 6 centais, nuo 2025-ųjų prisidės dar 3 centai. Tokiomis tendencijomis 2050 metais litras bus 50 centų brangiau, o Šveicarija bus likusi kažin kur“, – nuogąstavo Lietuviškų degalinių sąjungos vadovas Karolis Stasiukynas.
Nuo sausio brangs ir rūkalai. Cigarečių pakelis pabrangs apie 20 centų, o cigarai, cigarilės ir tabakas dar daugiau. Elektroninių cigarečių skystis pabrangs 15 centų už 2 gramus.
Valdžia skelbia kovą ir kitam iškastiniam kurui – nuo sausio papildomai apmokestins ir durpių briketus, akmens anglį, krosnių kurą, šildymui ir maisto gamybai naudojamas naftos dujas.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.