Pradžia / Gyvenimas / Aiškėja, dėl ko pyko mergaitę pagrobęs tėvas – vaikas turėjo gyventi su mama Kaune

Aiškėja, dėl ko pyko mergaitę pagrobęs tėvas – vaikas turėjo gyventi su mama Kaune

2023-08-28

Aiškėja, dėl ko pyko mergaitę pagrobęs tėvas – vaikas turėjo gyventi su mama Kaune

Patiko? Pasidalink:

Neįtikėtina drama – iš motinos nė metų neturinčią dukrą pagrobęs klaipėdietis Algirdas Švanys su gumine valtimi pabėgo į Rusiją. Lietuvos tarnybos sako, kad šiuo metu bando susigrąžinti į šalį 9 mėnesių mergaitę, tačiau Rusijos institucijos vyrą su vaiku grąžinti atsisako.

Rusai pareiškė, kad vyras turi Rusijos pilietybę, tad jo neatiduos, taip pat pranešė, kad vaikas su tėvu šiuo metu yra Kaliningrado srityje ir yra visiškai sveiki ir saugūs. Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže. Nuo Rusnės miestelio, norint patekti į Rusijos Federaciją, užtektų perbristi tik upę. Tačiau ten gana gilu, tad tektų plaukti. Sekmadienį vienas Klaipėdos rajono gyventojas taip ir padarė – su gumine valtimi nusigavo iki Rusijos teritorijos.

Tiesa, persikėlė ne vienas, o su savo nė metų neturinčia dukra, kurią prieš tai pagrobė iš motinos. Pasieniečiai pasakojo, kad pirmiausia per vaizdo stebėjimo sistemas pastebėjo upėje plūduriuojančią valtį ir iškart nuskubėjo arčiau.

„Jau buvome vietoje ir konstatavome, kad valtis jau yra įplaukusi į Rusijos teritoriją, o asmuo arba asmenys jau išlipę į Rusijos Federacijos krantą“, – kalbėjo pasieniečių vado pavaduotojas Antanas Montvydas. Anot pasieniečių, jie dar bandė vyrą, išplaukusį su valtimi, šaukti grįžti atgal.

Tačiau 9 mėnesių mergaitę pagrobęs vyras nereagavo. „Buvo nustatytas automobilis, kuris paliktas krantinėje užrakintas, ir gavus informaciją iš policijos, kad su tokiu automobiliu buvo išvežtas vaikas ir negrąžintas motinai, buvo nustatyta, kad čia tas pats asmuo“, – pasakojo A. Montvydas.

Į Rusijos teritoriją nelegaliai patekusį vyrą netrukus sučiupo rusų pasieniečiai. Pareigūnai pasakoja, kad 37-erių vyras prasmuko į Rusiją vos per pora minučių. TV3 žiniomis, savo vaiką pagrobęs vyras – Algirdas Švanys. Vyras turi ir savo tinklaraštį, kuriame pastaruoju metu ypač daug rašė apie tėvystę. Taip pat minėjo, kad besilaukdama jo žmona esą išėjo pas kitą – vyras liko labai įskaudintas.

Kituose tinklaraštyje paskelbtuose įrašuose jis rašė, kad neva Lietuvoje dažniausia skyrybų priežastis yra „vadovavimo perleidimas moteriai“. Vyras piktinosi, kad dažnai motinos atima iš tėvų vaikus, o paskui pelnosi iš alimentų. Su kai kuriais bičiuliais internete bendraudavo rusiškai, turėjo ryšių su Lietuvoje veikiančiais ir Rusijai tarnaujančiais interneto politikieriais. Šiuo metu vyksta derybos tarp Lietuvos ir Rusijos institucijų. Lietuvos pareigūnai dabar bando susigrąžinti iš motinos pagrobtą vaiką. Esą viskas būtų gana nesudėtinga, tačiau yra vienas „bet“.

„Kaip teigia Rusijos pusė, mažametės tėvas yra taip pat ir Rusijos pilietis. Tai, be abejo, keičia situaciją ir mūsų galimybes“, – sakė Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas. Tokią informaciją Lietuvos tarnybos gavo iš Rusijos pareigūnų. Iki šiol žinoma, kad vaiką pagrobęs tėvas yra Lietuvos pilietis.

Kol kas nėra aišku, ar jis iš tikrųjų turi ir Rusijos pilietybę, apie kurią kalba Rusijos pareigūnai. Mūsų registruose dėl Rusijos pilietybės informacijos nėra. Šiuo metu vaiką pagrobusio vyro paieška papildomai dar paskelbta per „Interpolą“.

Kaip aiškina tarnybos – lietuviai tikisi geranoriško bendradarbiavimo iš Rusijos tarnybų. „Reikalinga būtent tiesioginė motinos priežiūra ir apeliuojant į šią būtinybę, į vaiko globą ir apsaugą, mes labai tikimės, kad Rusijos pusė konstruktyviai reaguos į mūsų prašymą“, – sakė V. Vitkauskas.

Jie mums patvirtino, kad tas asmuo yra Kaliningrado srityje ir vaikas yra su juo. Užtikrino, kad vaiko sveikatai problemų nekyla ir jokios informacijos daugiau nepateikė. Kreipėmės raštu – kol kas atsakymo negavom“, – pridūrė A. Montvydas.

Lietuvos tarnybos šiuo metu tariasi su Rusijos Federacija, kaip galėtų susigrąžinti nė metų neturinčią mergaitę. TV3 šaltinių duomenimis, kalbama, kad perdavimas galėtų įvykti Kuršių Nerijoje, Nidos kontrolės punkte.

Vaiko teisių specialistai šiuo metu teikia pagalbą pagrobto vaiko motinai. Pasak tarnybos atstovų, šeima jiems puikiai žinoma. Vyras pastaruoju metu gyveno Klaipėdos rajone, o motina – Kaune. Šeima buvo išsiskyrusi. Vaikas pagal teismo sprendimą turėjo gyventi su motina.

Vyriausybės atstovai pasakojo, kad dalinantis vaiko globą kilo nesutarimų dėl to, kiek tėvas galės praleisti laiko su dukra. Esą pastarasis dabartine situacija nebuvo patenkintas – jautėsi atstumtas. Tačiau, kaip nutiko taip, kad vos vienerių metų mergaitė buvo pagrobta iš Kretingos rajono, vaiko teisių specialistai neatsako. Aišku tik viena, kad tėvai dalinosi vaiko globą. Anot policijos, motina kreipėsi į teisėsaugą dar nesuėjus terminui, kai tėvas mažametę turėjo grąžinti jai atgal.

„Tai nėra vienintelis atvejis. Pernai vaiko teisių gynėjai gavo 25 prašymus dėl į užsienį išvežtų vaikų sugrąžinimo į Lietuvą. Taip pat buvo gauta 13 prašymų dėl vaikų, atvežtų į Lietuvą ir jų sugrąžinimo į jų gyvenamosios vietos valstybę“, – kalbėjo Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Gintarė Noliūtė. Dėl dukrą pagrobusio tėvo Lietuvoje pradėti du ikiteisminiai tyrimai – vaiko pagrobimas ir neteisėtas sienos kirtimas. 37-erių vyriškis teisėsaugai iki šiol žinomas nebuvo.

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA