Pradžia / Naujienos / Aiškėja daugiau apie grasinimus dėl sprogmenų: jau nustatyta, iš kur laiškai ateina

Aiškėja daugiau apie grasinimus dėl sprogmenų: jau nustatyta, iš kur laiškai ateina

2023-10-18

Aiškėja daugiau apie grasinimus dėl sprogmenų: jau nustatyta, iš kur laiškai ateina

Patiko? Pasidalink:

Antradienį mokyklos ir toliau gauna melagingus pranešimus apie neva padėtus sprogmenis, o programišiai toliau neduoda ramybės ugdymo įstaigoms, tėvams, bei policijai. Antradienį paviešintos atnaujintos rekomendacijos įstaigoms, kaip reaguoti į tebesitęsiančius melaginus pranešimus.

Antradienį iki 10 valandos Lietuvos policija iš įvairių įstaigų gavo per 1 tūkst. pranešimų apie grasinimus dėl sprogimų, tačiau šįkart ragina neskubėti evakuoti žmonių ir iš pradžių įvertinti situaciją. Kol kas saugumo užtikrinimo planas „Skydas“ įvedamas tik Vilniuje, Santariškėse, esančiame darželyje.

Pirmadienio naktį Lietuvos policija ir 1,5 tūkst. adresatų buvo gavusi elektroninius laiškus su identišku tekstu, kad švietimo įstaigose, savivaldybių patalpose ir kituose viešuose objektuose padėti sprogmenys. Laiškuose nurodoma, kad sprogimai įvyks pirmadienį, 12.12 valandą, žmonės evakuoti, tačiau grasinimai nepasitvirtino, vėliau leista grįžti į patalpas.

Praeitą penktadienį Lietuvoje buvo gauta 900 pranešimų apie neva užminuotus Lietuvos darželius ir mokyklas, jie visi buvo melagingi. Tokių pranešimų buvo ir savaitgalį. Valstybės saugumo departamento teigimu, tikėtina, jog tokie platinami pranešimai yra koordinuota ataka, kuri vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva.

Bilotaitė – vykdoma organizuota kibernetinė ataka

Spaudos konferencijos metu vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pakomentavo esamą situaciją. Pasak jos, vykdoma kibernetinė ataka, kurios tikslas – sukelti paniką, mažinti pasitikėjimą valstybės institucijomis

„Tai kas vyksta, tai yra organizuota kibernetinė ataka regiono mastu, nes ataką patiria ne tik mūsų valstybė, bet ir mūsų kaimynai. Tai yra informacinio karo prieš Lietuvą dalis – siekiama sukelti paniką, mažinti paniką valstybės institucijomis, trikdyti tarnybų darbą. Šiandien apie tai taip pat kalbėsiuosi su mūsų kaimynų Latvijos ir Estijos vidaus reikalų ministrais, aptarsime situacijas jų šalyse“, – teigė A.Bilotaitė.

Ministrė taip pat nurodė proaktyvius veiksmus, kurių imasi Lietuvos institucijos, siekiant užkardyti atakos poveikį.

„Pirmiausia, siekiame išsiaiškinti atakos organizatorius ir vykdytojus, juos sustabdyti. Buvo atliktas grėsmių vertinimas, tą atliko kriminalinės policijos biuras. Išsiaiškinta, kad grasinantys laiškai yra melagingi, realaus pavojaus nėra. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, siekiant išsiaiškinti nusikaltėlius. Yra išsiųsti paklausimai „Google“, gauti tarpiniai atsakymai. Informacija vertinama ir analizuojama. Rengiami filtravimo ir blokavimo įrankiai.

Kol buvo vertinama situacija, buvo išplatintos rekomendacijos evakuotis ir laukti policijos. Po rizikų įvertinimo, rekomendacijos buvo atnaujintos – visus pranešimus matome kaip melagingus. Buvo padidintas pranešimų kanalų skaičius, paskelbtas specialus policijos numeris,  8 700 60000, juo galima skambinti ir gauti visą reikalingą informaciją, pasikonsultuoti su policijos pareigūnais, gavus grasinančius laiškus“, – sakė A.Bilotaitė.

Identifikuoti 15 elektroninio pašto adresų, naudojamų grasinimams siųsti

Policijos generalinio komisaro Renato Požėlos teigimu, šiuo metu identifikuoti 15 el. pašto adresų iš kurių siunčiami grasinimai, pradėti ikiteisminiai tyrimai.

„Pasak paskutinės informacijos iš kriminalinės policijos biuro – pradėtas ikiteisminis tyrimas. Identifikuoti 15 el. pašto adresų, iš kurių siunčiami grasinimai. El.laiškų siuntėjai aktyviai dalyvauja „Telegram“ kanaluose sukurtuose rusakalbėse, pro-rusiškose grupėse. Jie kursto grasinimus susprogdinti švietimo įstaigas. Turime konkrečius „Telegram kanalus“ – „Pribaltiskij Riga“, Gamer administratorius, „Pribaltikskij Front“. Suomijoje šiuo metu tokių grasinimų nefiksuojama“, – teigė R.Požėla.

R.Požėla taip pat paskatino gyventojus išlikti ramiems.

„Šiandien mūsų pagrindinė žinutė – nekelti panikos, švietimo įstaigoms tęsti darbą, išskyrus atvejus, nurodytus rekomendacijose. Kilus menkiausiems įtarimams, skambinti 112, jeigu yra sprogdinimo grėsmė“, – sakė R.Požėla.

Policija pateikė naujas rekomendacijas: neskubėti evakuoti žmonių ir nutraukti veiklą

Antradienį policija paruošė ir savivaldybėms išsiuntė naujas rekomendacijas, kaip reaguoti į šias pasikartojančias situacijas.

„Pagrindinė šių rekomendacijų mintis – neskubėti evakuoti žmonių ir nutraukti veiklą, o pirmiausiai paskambinti policijos duotu telefonu, ką toliau daryti. Jeigu nėra daugiau informacijos, nerasta daiktų po nakties, apžiūrėjus patalpas nieko įtartina nėra, tokiu atveju reikia tęsti veiklą ir nekreipti dėmesio į tokius pranešimus“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas R. Matonis.

Pranešimai, kaip ir anksčiau, gauti iš mokyklų, darželių ir kitų įvairių institucijų.

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA