Automobilių rinka, panašu, įžengė į naują etapą. Jeigu iki šiol, norėdami įsigyti transporto priemonę, pavyzdžiui, su šildomomis sėdynėmis, už tai sumokėdavote iš karto, dabar vairuotojams to daryti nebus būtina. Gamintojai skelbia, kad tiesiog reikės užsisakyti prenumeratą, už kurią vėliau tektų sumokėti atitinkamą mokestį.
Noras turėti daugiau komforto automobilyje neišardžius ar kitaip nemodifikavus skirtingų detalių tapo pasiekiamas, mat ne vienas automobilių gamintojas kai kuriose valstybėse jau siūlo įsigyti atskirą prenumeratą, kuri leistų naudotis papildomomis transporto priemonės funkcijomis.
Štai vokiečių koncernas BMW apie galimybę užsisakyti tam tikras technologines galimybes užsiminė dar 2020 metais. Pasak portalo „The Verge“, prenumeratą galima užsisakyti tokiose valstybėse kaip: Vokietija, Jungtinė Karalystė, Naujoji Zelandija ar Pietų Afrika.
Tiesa, panašaus tipo paslaugas siūlo ir kiti automobilių gamintojai. „Business Insider“ rašo, kad „Lexus“, Toyota“ ir „Subaru“ savininkai gali įsigyti prenumeratą, kuri leistų užvesti savo automobilį per nuotolį – tereikėtų išsitraukti savo telefoną ir įsijungti atskirą programėlę. Panašią funkciją siūlo ir „Audi“ gamintojas – naudojantis telefono programėle, transporto priemonę galima užrakinti nuotoliniu būdu.
Lietuvos specialistai pripažįsta, kad tokios yra pasaulinės tendencijos – gamintojai ieško skirtingų būdų kaip užsidirbti. Tačiau pirkėjai tuo ne visada bus patenkinti.
Plačiai pasklidus kalboms apie tai, kad BMW siūlo išbandyti galimybę užsisakyti atskirą prenumeratą, kuri leistų naudotis tam tikromis funkcijomis, viešojoje erdvėje tai sukėlė ir teigiamų, ir neigiamų reakcijų.
Štai Anglijoje BMW savininkai gali užsisakyti 14 skirtingų paslaugų, pavyzdžiui, funkciją, suteikiančią pagalbą pastatyti automobilį stovėjimo zonoje, šildomų sėdynių arba šildomo vairo technologinę galimybę, atskirą žibintų funkciją, kurios pagalba transporto priemonė automatiškai perjungs ilgąsias arba trumpąsias šviesas, kuomet priekyje važiuoja kitas automobilis.
Nors atskiros funkcijos automobilyje jau būną įrengtos, vairuotojai, norėdami, kad dalis jų pradėtų veikti, turės susimokėti papildomą mokestį. Kaip yra nurodoma oficialiame, Jungtinės Karalystės rinkai pritaikytame BMW koncerno internetiniame puslapyje, klientai mėgautis šildomomis priekinėmis sėdynėmis nemokamai gali vieną mėnesį, tačiau vėliau už tai teks susimokėti.
Pastebima, kad už šildomų sėdynių funkcijos įgalinimą BMW automobilių vairuotojams kas mėnesį tektų pakloti 12 svarų sterlingų (beveik 14 eurų – aut. past.), tuo metu tam, kad veiktų šildomas vairas, reikėtų sumokėti 8 svarus (daugiau kaip 9 eurus – aut. past.).
Visgi ši oficialiame puslapyje egzistuojanti paslaugos kaina yra nurodyta galiojant atskirai nuolaidai, kiek anksčiau už minėtų funkcijų įgalinimą reikėjo pakloti 15 svarų sterlingų (daugiau kaip 17 eurų – aut. past.) ir 10 svarų sterlingų (daugiau kaip 11 eurų).
Tiesa, įsigyti papildomas technologines funkcijas galima ir ilgesniam laikotarpiui ar netgi visam laikui, kol tai padaryti leis visos techninės galimybės.
BMW pardavimų ir prekės ženklo vadovas Martynas Daujotas naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kad koncernas, pasak jo, taip siekia vairuotojams suteikti galimybę pasinaudoti skirtingomis technologinėmis galimybėmis, jeigu transporto priemonėse anksčiau nebuvo įgalintos norimos funkcijos.
„Klientams siekiama suteikti galimybę naudotis prenumeruojama įranga susidarius to reikalaujančioms aplinkybėms. Pavyzdžiui, kasdien važinėjant Lietuvos keliais, „aktyvios kruizo kontrolės“ – atstumo palaikymo iki priekyje važiuojančios transporto priemonės – palaikymo gali ir nereikėti.
Tačiau tolimos kelionės į užsienį metu, kuomet didelis atstumas yra važiuojamas greitkeliais, šios funkcijos gali prireikti tam, kad turėtumėte maksimalų komfortą“, – teigė M. Daujotas.
Pasak pašnekovo, Lietuvoje tokia galimybė turėtų startuoti nuo 2023 metų vasaros laikotarpio.
Žurnalistas, automobilių ekspertas Vitoldas Milius, kalbėdamas apie transporto priemonių gamintojų naudojamą uždarbiavimo būdą, tikina, kad kritikos strėlių iš vairuotojų pusės gali pasitaikyti vis daugiau.
„Tai yra pasaulinis dalykas, tačiau manau, kad sulauksime įvairių pasipriešinimų. Jau dabar yra girdimi pastebėjimai iš teisinės pusės ir yra sakoma, kad jeigu automobilyje yra sumontuota reikiama įranga, tuomet aktyvuokite ją iš karto.
Visas tas programėlių pasaulis taip, kaip skamba šiuo metu, man nelabai patinka. Nusiperku automobilį, viskas yra įrengta, tačiau tam, kad veiktų skirtingos funkcijos, aš vis tiek turiu susimokėti“, – svarstė pašnekovas.
Pasak V. Miliaus, gamintojai turi aiškiai nurodyti, ar klientas, pirkdamas transporto priemonę, tačiau neužsisakydamas skirtingų funkcijų tam, kad jos veiktų iš karto, už tai nepermoka.
„Normalu, kad aš, kaip vartotojas, už tai papildomai susimokėti nenoriu. Gamintojai suka uodegą ir nežino, kaip čia tas kainas sumažinti ar padidinti.
Tačiau jeigu būtų aiškiai nurodoma, kad automobilio pradinė kaina bus mažesnė, jei vairuotojas tų papildomų funkcijų atsisakys, tai įneštų aiškumo. Jeigu nenori – neperki“, – kalbėjo automobilių ekspertas.
Vairuotojams primenama, kad skirtingų funkcijų prenumerata galėtų būti įmanoma tik naujesnėse transporto priemonėse, kuriose yra įrengta reikiama technologinė įranga.
Šaltinis: tv3.lt