Iš „Tėvai paprastai“ studijos tėtis Simonas sveikinasi jau 31-ąjį kartą. „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.
Šį kartą apie vienišo tėčio buitį, vaikų auginimą, požiūrį į tėvystę ir kasdienybę kalbamės su tėčiu Sauliumi Urbonavičiumi-Samu ir „Tėvai ryšyje“ projekto autore Renata Cikanaite. Saulius Urbonavičius-Samas: „Mano istorija nėra lengva“.
Saulius, BIX lyderis, laidų vedėjas, abu savo vaikus iš pirmos santuokos augino vienas, nes, kaip pats sako, jo žmona pasirinko „kitą kelią“ – kelią, kurią lydi alkoholis.
Šiandien vyras drąsiai teigia: „Moteris alkoholis pražudo, ir labai skaudžiai.“ Pati pradžia, anot Sauliaus, buvo nekalta: „Su draugėm vyniuko vieną kitą taurę, dar vieną kitą taurę, ir po to tai tapo kasvakarinis reikalas.“
Situacija vis blogėjo, tapo nebevaldoma. „Ir mano gyvenimas visą laiką buvo šventė, balius, tu koncertuoji, po to kažkas vaišina, esi viešas, visi nori su tavimi išgerti, ir tame dažnai dalyvavo antra pusė…“
Atsitiko kaip atsitiko, žmona neatlaikė, tad kažkas turėjo imtis atsakomybės. Saulius suprato, kad jis pakankamai išauklėtas žmogus, kuris turi reaguoti į situaciją. Kažkas, anot vyro, turėjo būti „tas, kas pasiima vaikus“.
Pasiėmęs juos suprato, kad su alkoholiu jam ne pakeliui, kad toks gyvenimas niekur neveda. Tuo metu sūnui buvo dvylika, dukrai – šešiolika.
Ar gali būti, kad žmona gėrė, nes dėl profesijos Sauliaus nebuvo namuose? Ar vyras kaltino save?
Samas prisipažino, kad į namus užsukdavo kaip jūreivis: koncertai, išvykos… Situaciją, prisipažįsta, teko išgyventi visaip, „viską savyje perleisti per laiką“, kaltinti, kad „nepamačiau, reikėjo kažką daryti“.
Saulius atviras: jis negalėjo būti atsakingas už suaugusį žmogų, juolab kad šeimoje buvo kalbėta, viskas daryta, negerti mamos prašė ir vaikai.
Vyras atviras: „Jeigu žmogus apsisprendė, tu nieko nepadarysi, čia yra kiekvieno asmeninis sprendimas, ir jeigu tu negali padėti, vadinasi, reikia gelbėti vaikus, nes gyvenimas tokioje atmosferoje jiems labai atsiliepė ir atsiliepia iki šių dienų, o didžiausia problema – jų nesaugumo jausmas.“
„Kas yra mama? – svarsto vyras. – Mama yra esmė, mama yra pagrindas, mama yra saugumo jausmas. Mamos ląstelės, mamos visi reikalai. Norėčiau, kad aš, tėvas, galėčiau tą patį perduoti, bet, deja, mums tas neduota gamtos.“
„Mes visi save projektuojame į pasaulį per kažką“, – sako „Tėvai ryšyje“ projekto autorė Renata Cikanaitė ir priduria, kad vaikui svarbu abu – tėvo ir mamos – modeliai.
Pavyzdžiui, jeigu mergaitė auga su tėčiu, jai reikia moters paveikslo, per kurį ji save galėtų atpažinti.
„Kai vaikai auga šeimoje tik su vienu iš tėvų, visą laiką rekomenduotina surasti aplinkoje artimą žmogų, kuris būtų atsvara mamos ar tėčio nebuvimui šeimoje, – pabrėžia Renata, – ir mergaitei tai gali būti teta, močiutė, labai gera auklė, kaimynė ar mokytoja – kažkas, kas identifikuotų tą lytį, kurioje aš esu.“
„Tėtis galės atnešti meilę, palaikymą, pagalbą, bet niekada negalės atnešti moteriškumo, kaip aš, kaip moteris, gyvenime gyvenu“, – pabrėžia Renata.
Ir, žinoma, būtina kalbėtis, kai tėčio ar mamos nėra šeimoje: „Vaikų širdelė, kad ir kokie būtų santykiai su tėvais, kad ir kaip tėvai būtų prisidirbę ar ne jų gyvenime, visada priklauso per pusę vienam ir kitam, ir jeigu kita pusė yra žeminama, kritikuojama, tai vaikams skauda taip, lyg juos žemintų ir kritikuotų.“
„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. Laidą antradieniais 19 val. rasite ir naujienų portale tv3.lt bei 10 val. šeštadieniais TV3 televizijos „YouTube“.