Trečią parą tęsiasi dingusios 9-metės Agotos paieškos. Šimtai policijos pareigūnų ir savanorių šukuoja teritorijas, peržiūrinėja vaizdo kamerų įrašus. Viena iš pagrindinių dingimo versijų, kad mergaitė galėjo būti pagrobta. Policija paskelbė tarptautinę mažametės paiešką, tačiau dingusių asmenų šeimoms padedanti Arūnė Bernotaitė stebisi, kodėl apie Agotos dingimą nepaskelbta visose paieškos sistemose.
Kaip jūs vertinate tai, ką matote, tas paieškas ir visą žmonių susitelkimą?
A. Bernotaitė: Sveikintina, kad žmonės taip gausiai reaguoja ir ieško mergaitės, tačiau turėtų būti skelbiama tarptautinė mergaitės paieška. Mes turime tokią galimybę 116000 tinklą, kuris veikia 32 Europos šalyse. <…> Yra buvę sėkmės atvejų, kai naudojantis šiuo tinklu, buvo rasti priverstinai užsienyje uždaryti Lietuvos vaikai.
Pone Linai, kaip jums atrodo visuomenės susitelkimas, tas didžiulis dėmesys šiai situacijai?
L. Slušnys: Kai kyla klausimas dėl vaikų, žmonės turi daugiau empatijos. Aš esu sužavėtas, man patinka, kad jie reaguoja. Bet labai svarbu, kad su savo iniciatyvomis nepriskaldytume malkų, veikdami ne pagal tam tikrus algoritmus, kurie yra reikalingi policijai, galime pakenkti vaikui, jeigu jis dar yra gyvas. Iš to, ką stebiu, nepanašu, kad tai yra netyčia dingęs vaikas, tai, greičiausiai, yra pagrobimas. <…>
Nuojauta taip kužda dėl to, kad, kai tokios pajėgos ieško vaiko ir apylinkės yra šukuojamos, jau būtų atsiradę tam tikri dingimo dėl nelaimingo atsitikimo požymiai. Tai nėra visiškai maža mergaitė, vaikui buvo suteikiamas savarankiškumas, tai reiškia, kad juo pasitikėjo. Ko gero, buvo pasinaudota vaiko pasitikėjimu.
Kokia yra 9 metų vaiko psichologija, kaip tokio amžiaus vaikai reaguoja į stresines situacijas?
L. Slušnys: <…> Jeigu tai yra normalios raidos vaikas, o, panašu, kad tokia mergaitė ir buvo., toks 9 metų vaikas turi savisaugos instinktą, jis gali suprasti, kas yra svetimas, o kas ne. Pagrobti tokį vaiką gali tik gana artimas žmogus, svetimam žmogui nėra paprasta prikalbinti 9 metų vaiką kur nors su juo eiti ar sėsti į automobilį.
Viena iš tikėtinų versijų yra pagrobimas. Norėčiau jūsų, Arūne, paklausti, kaip jūs patartumėte elgtis tėvam, kur kreiptis reikėtų pirmiausia?
A. Bernotaitė: Labai svarbi yra tarptautiniu mastu paskelbta paieška. Turėjome kontaktą su dingusios mergaitės šeimos nariais, kreipėmės dėl paieškos tarptautiniu mastu paskelbimo. Gavome atsakymą, jog mama pakalbėjo su tyrimą vykdančiu tyrėju, kuris pasakė nuo to susilaikyti.
O kodėl?
A. Bernotaitė: Mes nežinome kodėl, bet mus tai labai nustebino, blogąja prasme. Mes visada sakome, kad net ne valandos, o minutės yra svarbios, o po mergaitės dingimo jau buvo praėjusi para. Taip pat turime tokią sistemą kaip „Amber Alert“, kur policijos departamentas gali skelbti paiešką ir 200 km spinduliu pasklinda žinia apie dingimą. Kaip supratau, tai irgi nebuvo suaktyvinta.
Visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.