Pradžia / Gyvenimas / Šokiruojanti žinia – tyrimo reikės laukti iki 2027-ųjų: nepatikėsite, ką Aldonai liepė daryti, kad ši nenumirtų

Šokiruojanti žinia – tyrimo reikės laukti iki 2027-ųjų: nepatikėsite, ką Aldonai liepė daryti, kad ši nenumirtų

2023-11-04

Šokiruojanti žinia – tyrimo reikės laukti iki 2027-ųjų: nepatikėsite, ką Aldonai liepė daryti, kad ši nenumirtų

Patiko? Pasidalink:

„Susitiksime 2027 metais“, – tokį atsakymą Kauno klinikose išgirdo Aldona, kuriai turi būti atliktas išsamus tyrimas dėl miego apnėjos. Moteris pasakoja, kad išgirdusi, kiek ilgai reikės laukti tyrimo, pagalvojo, jog negerai suprato, tačiau gydytoja patvirtino, kad moteris išgirdo teisingai – tyrimo reiks laukti iki 2027 metų sausio 13 dienos.

Aldona Matukaitienė turi išsitirti dėl miego apnėjos – sutrikimo, kai miegant sustoja kvėpavimas nuo 10–30 sek. iki kelių minučių. Dėl šios ligos gali atsirasti kiti ilgalaikiai sveikatos sutrikimai. Deja, tokio tyrimo reikia Aldonai laukti virš trijų metų.

Pasiūlė išsitirti privačioje klinikoje, kur tyrimas kainuoja 300 eurų

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė Aldona. Ji teigia, kad klausė gydytojo, kodėl tyrimo teks laukti virš trejų metų. „Paklausus, kodėl taip ilgai reikės laukti, gydytoja atsakė, kad nieko negali padaryti – tokios yra eilės.

O kad per tuos metus nenumirčiau, turiu nemiegoti ant nugaros, miegoti ant šono, o jeigu noriu greičiau, susirasti privačią kliniką, susimokėti apie 300 eurų ir padarys tą tyrimą labai greitai“, – pasakoja Aldona. Ji pridėjo, kad privačioje klinikoje šį tyrimą padarytų po mėnesio. „Bet kodėl išskaičiuojami tokie dideli sveikatos mokesčiai, o einant į privačią kliniką reikia vėl mokėti?“ – piktinasi moteris.

Aldona teigia, kad kitose klinikose situacija – panaši. „Kiek vakar rašė žmonių asmenine žinute, tai visur valdiškose įstaigose panašiai lauks po 2 ar 3 metus“, – priduria pašnekovė. Ji guodžiasi, kad nėra kitos išeities, kaip tik išsitirti privačiai, nes delsti tiek laiko – rizikinga. „Gerai, aš dar rasiu tuos 300 eurų susimokėti, bet juk yra tokių žmonių, kurie negali susimokėti“, – sako Aldona.

Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos vadovas: eilės susidaro dėl tyrimo specifikos

Pasak Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos vadovo prof. Skaidriaus Miliausko, tyrimas dėl miego apnėjos vyksta parą, o palatų tik – penkios.

„Laukimo eilės planiniam miego apnėjos tyrimui Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos Miego laboratorijoje susidaro dėl šio tyrimo specifikos. Matydami augantį šių paslaugų poreikį, įrengėme papildomas dvi palatas šio tyrimo atlikimui. Šiuo metu Pulmonologijos klinikoje veikia penkios palatos šiems tyrimams atlikti. 

Vienu metu polisomnografu gali būti tiriamas tik vienas pacientas (tyrimas užtrunka visą parą) ir tam skiriama atskira, vienvietė, specialiai įrengta palata. Dažnai vienas pacientas ligoninėje praleidžia dvi paras – pirmąją parą jis tiriamas, antrąją pacientui išbandomas pritaikytas gydymas“, – teigia S. Miliauskas.

Pašnekovas tvirtina, kad eilių susidarymui turi įtakos ir tai, jog žmonės apie šį sutrikimą yra labiau informuoti, todėl dažniau kreipiasi pagalbos.  

„Pastebima, kad sergančiųjų kvėpavimo sutrikimais miego metu skaičius išlieka stabilus, tačiau žmones pasiekia vis daugiau informacijos apie tokius sutrikimus, jie tampa sąmoningesni ir dažniau kreipiasi pagalbos pas gydytojus specialistus.

Pacientams, kuriems pasireiškė kvėpavimo nepakankamumas, įtariama onkologinė liga, tyrimas atliekamas skubos tvarka“, – akcentuoja S. MIliauskas.

Ministerija: tokių tyrimų paklausa nemaža

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Julijanas Gališanskis teigia, kad tokių tyrimų paklausa nemaža ir vis didėjanti.

„Vien šiemet jau yra atlikti 1192 tyrimai, daugiausiai – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose (730), todėl tai irgi lemia eilių susidarymą“, – tvirtina atstovas.

Jis akcentuoja, kad diagnozuotų miego sutrikimų, taip pat ir miego apnėjos atvejų, skaičius per pastaruosius penkerius metus padidėjo.

Pagal Higienos instituto duomenis, nuo 2018 m. iki 2022 m. miego sutrikimų atvejų padidėjo daugiau nei dvigubai, o miego apnėjos – šiek tiek daugiau nei pusantro karto.

www.tv3.lt

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA