Pradžia / Gyvenimas / Ši liga rudenį ir vėl grįžta su trenksmu: gera žinia, kad šiandien jau prieinamas gydymas

Ši liga rudenį ir vėl grįžta su trenksmu: gera žinia, kad šiandien jau prieinamas gydymas

2023-10-01

Ši liga rudenį ir vėl grįžta su trenksmu: gera žinia, kad šiandien jau prieinamas gydymas

Patiko? Pasidalink:

Rudenį, keičiantis orams, sugrįžus dirbti į biurus ar ugdymo įstaigas, vis daugiau žmonių pradėjo varstyti ir vaistinių duris: vieni, ieškodami priemonių kvėpavimo takų infekcijų simptomams lengvinti ar pasikonsultuoti su vaistininkais, kiti – įsigyti COVID-19 testų, norėdami įsitikinti, ar nesusirgo šia infekcija. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) taip pat įspėja: jau nustatoma gripo, ūminių viršutinių kvėpavimo takų ir COVID-19 infekcijos atvejų, tad svarbiausias patarimas – nedelsti: pajutus ligos simptomus, atlikti COVID-19 testą ir kreiptis į gydytoją.

Svarbu atpažinti ligą

Nors gripą ir koronavirusą sukelia skirtingi virusai, šių ligų simptomai panašūs: dažniausiai vargina karščiavimas, kosulys, nuovargis, gerklės, galvos skausmas, sloga, kai kuriuos – vėmimas ar viduriavimas. Įsigyti COVID-19 testą daugelį paskatina neįprasti simptomai: prarastas skonis ir kvapas, užsitęsęs kosulys ar dusulys, virškinimo sutrikimai ar akių uždegimo simptomai.

Peršalus, simptomai pasireiškia pamažu, gripui būdinga staigi pradžia ir aukšta temperatūra. 80 proc. užsikrėtusiųjų SARS-CoV-2 infekcija suserga COVID-19 liga, kuri gali pasireikšti lengvais simptomais, o kai kurie serga net besimptome ligos forma. Daliai užsikrėtusiųjų pasireiškia sunkesni simptomai (aukšta temperatūra, dusulys ir kt.), jų svarbu neignoruoti ir laiku kreiptis į gydytojus. Sudėtingiausiais COVID-19 ligos atvejais gali išsivystyti plaučių uždegimas, ūmus kvėpavimo nepakankamumas ir kitos komplikacijos.

Taigi, dažniausi COVID-19 ligos simptomai yra karščiavimas, sausas kosulys, nuovargis. Rečiau pasitaikantys, tačiau šiai ligai būdingi simptomai – skonio ar kvapo nejutimas, nosies užgulimas, paraudusios akys, gerklės, galvos, sąnarių skausmas, odos bėrimai, pykinimas, viduriavimas, šaltkrėtis ar galvos svaigimas.

Galima skirti gydymą

Pajutus COVID-19 simptomus ar po kontakto su sergančiu asmeniu, svarbiausia suskubti atlikti testą. Galima naudoti savikontrolės greitąjį antigeno testą arba COVID-19 tyrimą atlikti laboratorijoje.

Ne mažiau svarbu, gavus teigiamą testo atsakymą, kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šį ligų sezoną medikai jau gali skirti gydymą pacientams, kuriems diagnozuotas COVID-19 ir nustatyta rizika sirgti sunkia ligos forma, tik svarbi viena taisyklė – gydymas turi būti skirtas ne vėliau kaip per 5 dienas nuo ligos simptomų atsiradimo pradžios.

Nors gripą ir koronavirusą sukelia skirtingi virusai, šių ligų simptomai panašūs: dažniausiai vargina karščiavimas, kosulys, nuovargis, gerklės, galvos skausmas, sloga, kai kuriuos – vėmimas ar viduriavimas. Įsigyti COVID-19 testą daugelį paskatina neįprasti simptomai: prarastas skonis ir kvapas, užsitęsęs kosulys ar dusulys, virškinimo sutrikimai ar akių uždegimo simptomai.<br>„Pexels“ nuotr.

Lietuvoje apie 35 proc. suaugusiųjų serga viena ar keliomis lėtinėmis ligomis, apie 20 proc. yra vyresnio amžiaus, o tai lemia didelę riziką sirgti sunkia COVID-19 ligos forma.

Sunkesne ligos forma rizikuoja susirgti žmonės, kuriems daugiau nei 65 metai, sergantys cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ar kitomis lėtinėmis ligomis. Žinantys, jog priklauso rizikos grupei sirgti sunkia COVID-19 ligos forma, savo sveikata privalo rūpintis dar atidžiau. Prieš prasidedant ligų sezonui įsigyti greitųjų antigeno testų, kad prireikus iškart galėtų juos panaudoti. Gydymas taikomas pacientams, kuriems nereikia papildomos deguonies terapijos, tačiau kyla pavojus, jog liga gali tapti sunkiai kontroliuojama.

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA