Pradžia / Gyvenimas / Po lytinių santykių jonavietei kirto stiprūs galvos skausmai: paaiškino, kodėl taip būna

Po lytinių santykių jonavietei kirto stiprūs galvos skausmai: paaiškino, kodėl taip būna

2023-10-29

Po lytinių santykių jonavietei kirto stiprūs galvos skausmai: paaiškino, kodėl taip būna

Patiko? Pasidalink:

Lytinius santykius ne visada lydi vien tik malonumas. Kai kuriuos žmones lytinių santykių metu ar po jų gali imti varginti galvos skausmas, kurio priežastis – lytinė veikla. Nors su tokio tipo skausmu susiduria ne itin daug žmonių, nuo to neapsaugotas nė vienas, gyvenantis aktyvų lytinį gyvenimą.

Iš Jonavos kilusi Ligita su naujienų portalu tv3.lt pasidalino savo istorija, kaip susidūrė su lytinės veiklos sukeltu galvos skausmu, o „Kardiolitos klinikų“ Neurologijos centro gydytoja neurologė Milda Mončytė plačiau papasakojo, kodėl kai kuriems pasireiškia lytinės veiklos sukeltas galvos skausmas, kokie požymiai jam būdingi bei kaip galima gydyti šią problemą.

Pasireiškė stiprus galvos skausmas

Jonavietė Ligita (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakoja su tokio tipo skausmu susidūrusi tik vieną kartą, tačiau tai įvarė nemažai baimės.

„Niekada anksčiau neteko to patirti, bet vieną kartą, po lytinių santykių, pajaučiau labai stiprų galvos skausmą kairėje pusėje. Išsigandau, į galvą ėmė lįsti įvairios mintys, kad man insultas“, – pasakojo mergina.

Jos teigimu, galvos skausmas ją kankina retai, todėl po lytinių santykių pasireiškęs aštrus skausmas privertė suglumti. Juolab, kad skausmas buvo itin stiprus, kankino net kelias dienas:

„Jei ir skaudėdavo galvą, praeidavo per kelias valandas, bet tąkart vienokio ar kitokio stiprumo skausmą jaučiau kelias dienas. Buvo tikrai baisu.“

Paklausta, ar kreipėsi į medikus, moteris patvirtino, kad apsilankė pas šeimos gydytoją, papasakojus visas aplinkybes, gydytoja užsiminė, kad tai gali būti ir lytinių santykių pasekmė, nes kitoms būklėms būdingi simptomai nepasireiškė.

„Paieškojau internete, anglų kalba radau, kad taip būna, kai kuriems žmonėms taip nutinka. Kiek nustebino, kad lietuvių kalba informacijos labai mažai, tikiu, kad ne man vienai taip yra nutikę“, – apmaudo neslepia pašnekovė.

Išskiria kelias galimas priežastis

„Kardiolitos klinikų“ gydytoja neurologė M. Mončytė pasakoja, kad lytinių santykių metu arba po jų tikrai gali pasireikšti galvos skausmas, vadinamas pirminiu lytinės veiklos sukeltu galvos skausmu.

„Tai galvos ar kaklo skausmas, atsirandantis tik lytinės veiklos metu, dažniausiai labai intensyvus ir staigus – sprogstantis prieš pat orgazmą ar jo metu (orgazminis), arba didėjančio intensyvumo metu didėjant lytiniam susijaudinimui (preorgazminis)“, – teigė neurologė.

Maždaug ketvirtadalis pacientų kartu su galvos skausmu jaučia ir pykinimą, kiti lydintys reiškiniai nebūdingi, teigia M. Mončytė.

Aiškias priežastis, kodėl pasireiškia tokio tipo skausmas, išsiaiškinti sunku, tam daugiausiai įtakos turi lytinio akto metu kūne vykstantys procesai. M. Mončytės teigimu, yra teorijų, kad lytinės veiklos sukelto galvos skausmo mechanizmas yra panašus į migrenos.

„Tikslios priežastys nėra aiškios, manoma, kad įtakos turi kaklo ir kramtymo raumenų įtampa, staigus kraujospūdžio ir pulso pakilimas, pokyčiai galvos smegenų kraujotakoje“, – aiškino specialistė.

Patiria apie 1 proc. žmonių

Nustatyti tokio tipo galvos skausmų paplitimą taip pat sudėtinga. Nors tyrimuose pateikiami skaičiai nėra itin dideli, tikrasis šios problemos mastas gali būti ir platesnis:

„Tai retas galvos skausmas, tikslus paplitimas nežinomas. Kai kurių tyrimų duomenimis, tokio tipo galvos skausmą bent kartą gyvenime patiria apie 1 proc. žmonių.

Tačiau manoma, kad paplitimas iš tikrųjų gali būti didesnis, pacientai vengia kalbėti apie savo lytinį gyvenimą.“

Gydytoja neurologė pasakoja, kad tokio tipo skausmą vyrai patiria tris kartus dažniau nei moterys. Be to, jis gali užklupti bet kuriame gyvenimo tarpsnyje, jei žmogus yra lytiškai aktyvus. „Tačiau vieno tyrimo duomenimis išskiriami du pasireiškimo pikai: 20-24 metai ir 35-44 metai“, – priduria pašnekovė.

Pasak neurologės, pirminis lytinės veiklos sukeltas galvos skausmas nėra pavojingas sveikatai, tačiau kiekvienu atveju būtina atmesti kitas ligas, imituojančias šį skausmą.

„Jeigu staiga atsirado intensyvus galvos skausmas – kaip perkūno trenksmas – reikėtų vykti į priėmimo skyrių, kad būtų paneigtas antrinės kilmės galvos skausmas. Ypač, jei toks skausmas pasireiškia pirmą kartą.

Priėmimo skyriuje atliekami galvos smegenų ir kraujagyslių vizualiniai tyrimai dėl kraujotakos sutrikimų ar struktūrinių pakitimų smegenyse, kurie gali imituoti lytinės veiklos sukeltą galvos skausmą“, – įspėja M. Mončytė.

Padėti gali ne tik vaistai

Pacientams, kuriuos tokio tipo galvos skausmas vargina itin dažnai, yra išeitis – medikamentinis gydymas:

„Jei skausmas vargina dažnai, blogina gyvenimo kokybę, skiriame prevencinį gydymą, kuris gali būti skirstomas į trumpalaikį, kada tam tikras vaistas išgeriamas 30-60 minučių prieš numatomą lytinę veiklą, arba ilgalaikį, kada vaistas vartojamas kasdien.

Sprendimas dėl prevencinio gydymo skyrimo priimamas kartu su pacientu, atsižvelgiant į skausmo dažnį, paciento gretutines ligas ir poreikius.“

Vis tik, labai tikėtina, kad lytinės veiklos sukeltas galvos skausmas nelydės visą gyvenimą. 

„Šis skausmas nenuspėjamas – dažniausiai atsiranda tik tam tikru gyvenimo laikotarpiu, kartojasi nebūtinai kiekvienos lytinės veiklos metu, praeina savaime.

Skausmą galima palengvinti užsiimant mažiau intensyvia lytine veikla ar nutraukiant aktą“, – pataria „Kardiolitos klinikų“ gydytoja neurologė M. Mončytė.

www.tv3.lt

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA