Pradžia / Gyvenimas / Nustebsite pamatę ką gali įsigyti parduotuvėje nepilnamečiai

Nustebsite pamatę ką gali įsigyti parduotuvėje nepilnamečiai

2023-10-10

Nustebsite pamatę ką gali įsigyti parduotuvėje nepilnamečiai

Patiko? Pasidalink:

Kas čia tokio, pasakys kas antras pamatęs nepilnamečio pirkinį. Bet neskubėkite daryti išvadų neperskaitę viso teksto. Šios teksto greičiausiai ir nebūtų buvę, jei ne vieną vakarą kalbėdamas su sūnumi, nebūčiau nugrimzdęs į prisiminimus, o iš ten nebūtų išniręs gimtadienis, kuriame aš dar būdamas vaikas gurkšnojau vaikišką limonadą, kurio butelis buvo panašus į šampano. Prisiminiau ir tą faktą, kad 2019metais LR Seimas priėmė įstatymą, kuris uždraudė prekiauti vaikišku šampanu.

Tada ir dabar esu tos pačios nuomonės, kad įstatymas kvailas ir įtakos vaikų potraukiui alkoholiui neturi jokios. Tad grįžkime prie mano diskusijos su sūnumi. Juokingiausia tai, kad ir mano nepilnametis sūnus pritarė, kad tas įstatymas kvailas. Ir tam turėjo net svarių argumentų. Tą vakarą jis pasakė, – nesuprantu koks tikslas uždrausti vaikišką šampaną ir tuo pat metu leisti vaikams pirkti bet kurį nealkoholinį gėrimą,  ne tik šampaną, bet ir alų ar vyną. Tam kad patikėti tuo ką sūnus kalba paprašiau jo sudalyvauti mažyčiame eksperimente – padaryti slaptą užpirkimą.

Tad sūnui sutikus kitą dieną jau stovėjome vienoje maisto prekių parduotuvėje prie gausiai nealkoholiniais gėrimais nukrautų lentynų. Nors eksperimento tikslas buvo nealkoholinis šampanas, bet tam kad pirkinys būtų įspūdingesnis į jį įtraukėme ir pora butelių nealkoholinio alaus.

Labai liūdna, bet niekam nepilnamečio pirkinys neužkliuvo. Ramiausiai nuskanavęs gėrimus savitarnos kasoje, o vėliau apmokėjęs sūnus patraukė net darbuotojų neužkalbintas. Žinoma, kad parduotuvės darbuotojai nepažeidė jokio įstatymo taip pasielgdami. Tad po tokio eksperimento man peršasi kelios mintys: pirma kam buvo naudinga iš prekybos išimti vaikiškus limonadus imituojančius šampaną, nes per metus pasak spaudos jo būdavo parduodama iki 500 000 vnt. ir antra kur tie kovotojai su vaikų žalingais įpročiais, kurie ateityje gali suformuoti potraukį alkoholiui. Nesinorėjo išlaidauti, bet manau ir dėžėmis nealkoholinius gėrimus pirkęs nepilnametis būtų likęs nepastebėtas…

Suprantu, kad nepilnametis nuo šių gėrimų neapsvaigs, bet ar vartojant tokius gėrimus jis to potraukio alkoholiui savyje nesuformuos greičiau, nei metuose kartą per vaikų gimtadienį išgerdamas taurę vaikiško šampano? Nes nealkoholinių gėrimų taros pakuotė beveik niekuo nesiskiria nuo alkoholio savyje turinčių gėrimų, išskyrus tai, kad ant butelio yra nurodomas nulinis alkoholio kiekis. Tad šio teksto moralas, nesvarbu ką jūs padedate vaikui ant stalo jo gimtadienio dieną.

Jokio skirtumo ar tai bus vaikiškas šampanas ar gira, o gal namie gamintas citrusinis limonadas. Vaiko požiūris į alkoholį formuojasi visų pirma tėvų auklėjimu, švietimu mokslo įstaigoje. Tad apsaugokite savo vaikus nuo leistinų pagundų, kurių pilnos parduotuvių lentynos, nes įstatymo draudžiančio vaikiško šampano iniciatorius A. Veryga matyt neapgalvojo to fakto, kad nealkoholiniai gėrimai tą vaikišką buteliuką pakeis ne ką prasčiau.

„Jeigu norėtume, kad mūsų vaikai nevartotų alkoholinių gėrimų, kad jiems nebūtų tam tikras elgesys suprogramuojamas nuo to amžiaus, kada jie savęs dar sąmoningai net ir neatsimena, manau yra logiška atsisakyti tokių prekių, juo labiau, kad tabako kontrolės srityje, tokie sprendimai galioja daugelį metų. Ir kai kas turbūt dar prisimenate šokoladines cigaretes, cigaretes, kurios imituodavo kramtomąją gumą“,- 2019m. teigė tuometinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

P.s. mano sūnus nerūko ir negeria alkoholio, nes pokalbiai apie alkoholio ir rūkymo žalą jo augančiam organizmui pas mus šeimoje dažni. Plius sportas, kuriame paliegęs ir prarūkytais plaučiais jis vargu ar pasiektų gerų rezultatų.

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA