Pradžia / Gyvenimas / Lietuvoje keičiasi laidotuvių tradicijos: masiškai populiarėja 1 noras

Lietuvoje keičiasi laidotuvių tradicijos: masiškai populiarėja 1 noras

2024-04-06

Lietuvoje keičiasi laidotuvių tradicijos: masiškai populiarėja 1 noras

Patiko? Pasidalink:

Pajūryje populiarėja paslauga kremuoto artimojo pelenus išsaugoti papuošale. Žmonės renkasi stiklines širdis, ašaras ar angelo skulptūrėles, kuriose estetiškai įkomponuoti mirusiojo pelenai. Kai kurie nešioja pakabukus su Anapilin iškeliavusio giminaičio piršto atspaudais, o turtingesni net už kelis tūkstančius eurų užsisako iš mirusiojo pelenų pagamintus deimantus.

Klaipėdos rajono krematoriumo vadovas pasakoja įstaigos vadovas, prieš metus kremuoti artimuosius norėjo 50 procentų žmonių, dabar tokių net 80 procentų. O kai klientų srautai taip greit auga, kad krematoriumai pradeda siūlyti žmonėms ir įvairius unikalius būdus, kaip išsaugoti bent dalelę savo mirusio artimojo. Laikyti urną su pelenais namuose, kaip kai kurie tautiečiai daro, tampa nebepopuliaru. Vienas iš variantų – nuo šimto iki pusantro šimto kainuojantis sidabrinis pakabukas. Jame įspaustas mirusiojo piršto atspaudas.

„Labai svarbu pabrėžti, kad tai yra ne graviruota, o įspausta. Dėl to mes jaučiame tam tikrą fizinį ryšį tarp mirusiojo ir gedinčio artimojo“, – sako Klaipėdos krematoriumo „Cremains” vadovas Justinas Savickas. 

Pelenai papuošaluose ir statulėlėse 

Tiems žmonėms, kurie nori išsaugoti ir artimojo dalelę, kitas, „Vakarų Lietuvos krematoriumas“, siūlo mirusiojo pelenus įkomponuoti stikliniuose papuošaluose ar stiklinėse stalulėlėse.  „Dažniausiai širdies formos, ašaros formos statulėlės ir galima užsakyti net individualų užsakymą. Tai klientas gali paprašyti jo norimą stiklo formą. Ten gali būti bet kas iš fantazijos vaisiaus“, – pasakoja „Vakarų Lietuvos krematoriumo“ vadovas Stasys Gvažiauskas. Tokių įvairiausių dydžių, formų ir storio papuošalų su arbatiniu šaukšteliu mirusiojo pelenų kaina prasideda nuo poros šimtų eurų. Viskas priklauso nuo to, ko nori artimieji.

Tokio dirbinio gamyba užtrunka iki pusantro mėnesio. Šeimos nario dalelę galima nešioti net ant rankos. „Net apyrankės Pandoros net gi tokie yra. Irgi su auksu“, – sako S. Gvažiauskas. 

Galima pagaminti deimantą Egzistuoja ir dar viena išskirtinė galimybė. Artimojo pelenus galima suspausti į štai tokį sertifikuotą deimantą. Jų kainos prasideda nuo 5000 eurų, gamyba užtrunka iki aštuonių mėnesių. „Sukurti tie agregatai, kur ten ir slėgis, ir temperatūra.

Grynai kaip gamtoje. Ir sukuria deimantą, kuris atitinka tikrą kietumą to deimanto“, – teigia „Vakarų Lietuvos krematoriumo“ vadovas.  Tiems, kurie vis tik nori atsisveikinti su visais mirusiojo pelenais, „Cremains” krematoriumas siūlo dar vieną išskirtinį variantą. Kaip sako įstaigos vadovas, pajūrio gyventojai dažnai nori išbarstyti pelenus jūroje, tačiau pašnekovui tai atrodo nepagarbu.

Todėl pelenus su visa specialia, apie 200 eurų kainuojančia, urna galima gražiai nuleisti į bangas. „Yra urna padaryta iš druskos ir į ją patalpinami pelenai. Įleidžiame į jūrą ir ji per laiką, įgavusi kontaktą su vandeniu tiesiog išyra. Ir mūsų manymu tai yra labiau estetiškas ir labai artimesnis tradicijoms dalykas“, – pasakoja J. Savickas. 

O štai dvasininkų pozicijos dėl tokių papuošalų su mirusiųjų pelenais išsiskiria. Nors oficiali bažnyčios pozicija kremavimui neprieštarauja, tačiau ne visi kunigai sutinka atlikti apeigas kai mirusysis buvo sudegintas. O įvairius pakabukus ir statulėles su pelenais kai kurie dvasininkai vadina nepagarba mirusiojo palaikams.  

Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

Šaltinis: www.tv3.lt

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA