Pradžia / Gyvenimas / Lietuvą šokiravo vaiko paėmimo vaizdo įrašas: paaiškino, kas įvyko

Lietuvą šokiravo vaiko paėmimo vaizdo įrašas: paaiškino, kas įvyko

2023-12-04

Lietuvą šokiravo vaiko paėmimo vaizdo įrašas: paaiškino, kas įvyko

Patiko? Pasidalink:

Internete plintantį emocingą vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip mažametis paimamas iš mamos, pakomentavo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.

 Koks ten įrašas? Kas vyko, kada ir kodėl? 

– Svarbu pasakyti, kad tas įrašas sukrečia visus ir mane taip pat. Pirmadienį pamačius tą įrašą, tai yra tik vienas fragmentas, kelios minutės, kurios paviešintos, bet tai yra kelių valandų ilgas veiksmas. Dalyvaujant ir policijai, pasitelkiant medikus, vaiko perkėlimas, patikslinant, vykdomas teismo sprendimas.  

Teismo nutartis, kurioje griežtai pasisakoma, kad iki rugsėjo 19 dienos 17 val. vaikas būtų perduotas. Šis teismo sprendimas nebuvo vykdomas, buvo paskelbta vaiko paieška. Policija rado vaiką Palangoje, kolegos atvykę į vietą saugiai kalbėdami, bendradarbiaudami stengėsi įgyvendinti teismo sprendimą ir saugiai paimti vaiką. 

– Tokie momentai be emocijų tikriausiai ir negalėtų apsieiti. Žmonės piktinasi ir sako, kad Lietuvoje be priežasties yra atiminėjami vaikai. Kokia yra situacija, kiek laiko trūko tas konfliktas ir dėl kokių priežasčių buvo nuspręsta, kad vaikas augs ne su mama, o su tėčiu? 

– Tai yra ne vienerių metų klausimas. Situacija nėra vienareikšmė ir ne pirmus metus šeimai teiktos paslaugos. Po tam tikro laiko, praėjusiais metais, teismas, įvertinęs visas aplinkybes, visą turimą medžiagą, ekspertizes, priėmė sprendimą – keisti vaiko gyvenamąją vietą su tėvu ir sudaryti bendravimo tvarką su mama. 

– Ar buvo nesirūpinama vaiko baziniais poreikiais? 

– Buvo informacijos apie galimą smurtą prieš vaiką. 

– Koks yra mamos santykis su vaiko teisių tarnyba per pastaruosius pora metų, ar buvo bendradarbiavimas? 

– Sunku būtų pakomentuoti, vertinti, bet vaiko perdavimo metu iki tol, kol buvo teismo sprendimas, buvo tikrai sunku susitarti. Sunku bendradarbiauti ir tos priemonės su policija parodo, kad buvo tikrai sunku susitarti. 

– Ta situacija, kurią matėme, atrodė labai sudėtinga. Vaikas ir šaukė, ir verkė, ir krito ant žemės. Ar bandysite svarstyti, ar buvo galima ką nors padaryti kitaip ir geriau paėmime? 

– Yra pavedimas kreiptis į policiją, nes jie kiekvieną situaciją filmuoja. Ši situacija turėjo būti filmuojama, surinkti visą informaciją tiek iš specialistų, tiek iš veikusių šioje situacijoje. Peržiūrėti filmuotą medžiagą ir įvertinti visus veiksmus tiek mūsų specialistų, tiek, ką galėjome daryti vienaip arba kitaip. Išsiaiškinti užsienio šalių praktiką, kaip veikti sudėtingose situacijose, kaip pasiruošti tokiose situacijose. Kai tėvai nebendradarbiauja, kai nepavyksta sutarti.. 

Noriu pasakyti, kad tokios situacijos yra itin retos. Didžioji dalis situacijų – daugiau kaip 70 proc. yra kai reaguojame, atvykstame į vietą ir tėvai yra tiek apsvaigę nuo narkotinių medžiagų ar alkoholio, kad nebegali pasirūpinti savo vaiku.

Mes kalbame su jais, su vaikais. Klausiame, kas šiuo metu gali pasirūpinti jūsų vaiku arba kas gali tavimi pasirūpinti. Dažnai tai būna dėdės, tetos, kaimynai, seneliai, broliai ir taip toliau.. Tada vaikas yra perkeliamas į saugią aplinką, mes vertiname situaciją. Įvertinę situaciją susitinkame, pasikalbame su tėvais, vaiku. Įvertiname, ar gali būti, kad tai yra vienas atsitiktinis įvykis ir nėra, ką spręsti, nes jie šventė ir kaimynai iškvietė tarnybas. 

Kitas atvejis būna, kai tėvai sako, kad išgyvena krizinę situaciją. Pavyzdžiui, netektis, skyrybas, darbo netekimą. Gyvenant gyvenimą įvyksta įvairios situacijos ir tėvai teigia, kad jiems reikia pagalbos ir tada mes su partneriais, socialinių tinklų centrais inicijuojame atvejo vadybą, pagalbos teikimui. Būna retos situacijos, kai tėvai ir vaikai sako, kad piktnaudžiaujama alkoholiu, kad reikia ilgalaikių paslaugų ir tenka inicijuoti laikiną globą ir tam tikram laikui tėvams teikti intensyvią pagalbą, kad vaikas vėl galėtų gyventi šeimoje. 

Tokios situacijos kaip ši, noriu pabrėžti, yra itin jautrios, rezonuojančios, keliančios įvairius jausmus. Mes patys analizuojame, ką galėjome padaryti kitaip. Ką galime daryti kitaip, kokias institucijas, kokią pagalbą galime pasikviesti. Jos yra itin retos dėl savo situacijos sudėtingumo.  

Tai, ką matome, vaikas nėra atskiriamas. Vaikas yra gražinamas į socialinę aplinką, kad būtų užtikrinami visi pagrindiniai poreikiai.  

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA