Pradžia / Gyvenimas / Iš vaiko teisių – naujausia žinia: štai, kodėl teko paimti vaiką iš mamos

Iš vaiko teisių – naujausia žinia: štai, kodėl teko paimti vaiką iš mamos

2023-12-04

Iš vaiko teisių – naujausia žinia: štai, kodėl teko paimti vaiką iš mamos

Patiko? Pasidalink:

Internete masiškai paplitus vaizdo įrašui, kaip Palangos vaiko teisių darbuotojos ir policija atskyrė vaiką nuo mamos, šią situaciją komentuoja ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė. Ji tvirtina, kad šeimai jau kurį laiką buvo suteikiama pagalba, be to, mama su vaiku slapstėsi, jog vaikas nebūtų grąžintas tėvui, su kuriuo buvo nustatyta vaiko gyvenamoji aplinka.

Perspėjame, kad šis vaizdo įrašas gali sukrėsti ir paveikti silpnesnių nervų skaitytojus.

Šis vaizdo įrašas paplito po to, kai pasipiktinę internautai pradėjo masiškai juo dalintis. Vaizdo įraše matosi, kaip vaikas paimamas per prievartą, girdisi, kaip jis klykia ir šaukiasi pagalbos. Naujienų portalo tv3.lt duomenimis, ši situacija įvyko rugsėjo mėnesį.

Ilma Skuodienė: mama su vaiku jau kurį laiką slapstėsi

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė tvirtina, kad šeimai pagalba suteikiama jau kurį laiką.

„Dėl grėsmės, kilusios vaiko saugumui, teko priimti sprendimą perkelti jį į saugią aplinką. Svarbu paminėti, jog šiuo metu vaikas yra saugioje aplinkoje, kartu su jam artimiausiais žmonėmis, vaikui ir šeimai yra teikiama visa reikalinga specialistų pagalba.

Šioje konkrečioje situacijoje 2022 m. buvo nustatytas vaiko apsaugos poreikis, dėl kurio teismas, įvertinęs visas aplinkybes, ikiteisminių tyrimų medžiagą, nustatė vaiko gyvenamąją vietą su tėvu ir bendravimo tvarką su mama.

Reikėtų paminėti, kad mama su vaiku jau kurį laiką slapstėsi, ėmėsi visų veiksmų, kad vaikas nebūtų sugrąžintas tėvui, su kuriuo buvo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta. Per tą laikotarpį vaikui nebuvo sudarytos sąlygos lankyti ugdymo įstaigos, gyventi įprastą socialinį gyvenimą, bendrauti su kitais artimaisiais.

Tad 2023 m. rugsėjo mėnesį teismas skubiai įpareigojo mamą perduoti vaiką tėvui po teismo sprendimo, tačiau mamai nevykdant šio sprendimo, jį įgyvendinti patikėta vaiko teisių gynėjams“, – rašoma vaiko teisių atsakyme.

I. Skuodienė komentuoja, kad vaikas turėjo būti perkeltas į neutralią aplinką, tačiau tai sudėtinga padaryti, nes, anot vaiko teisių tarnybos direktorės, neretai vaiko artimieji daro vaikui įtangą ir nesistengia jo nuraminti, o kaip tik priešinasi ir aštrina situaciją.

„Šiuo atveju buvo prašoma mamos nuraminti vaiką, bendradarbiauti su vaiko teisių gynėjais komunikuojant su vaiku ir aiškinant jam, kodėl jam reikia laikinai išsiskirti su mama, kur jis važiuos, kas pasirūpins jo gerove, kol bus vertinama šeimos situacija ir priimami kiti sprendimai.

Siekiame, kad tokie atvejai, kurie praktikoje yra ypatingai reti, nesikartotų. Šiuo atveju vaiko paėmimo iš šeimos procesas, kuriame su vaiko teisių gynėjais kartu dalyvavo ir policijos pareigūnai bei medikai, vyko šių metų rugsėjo mėnesį ir truko ilgesnį laiką nei visuomenei išplatintame vaizdo įraše, kuriame parodyta tik jautriausia jo dalis, neaprėpianti platesnio konteksto“, – teigia I. Skuodienė.

Atsakyme apgailestaujama, kad išplatintas vaizdo įrašas daug kam sukėlė neigiamų emocijų bei pridėta, kad vaiko teisių gynėjai kreipėsi į policiją.

„Vaiko teisių gynėjai visuomet stengiasi vadovautis Tarnybos vertybėmis, kurios pabrėžia vaiko balso, bendradarbiavimo, darbuotojų profesionalumo bei veiklos skaidrumo svarbą, todėl esame atviri prieš visuomenę ir pasiruošę prisiimti atsakomybę už kiekvieną situaciją, kurioje atsiduria ne tik individualus vaiko teisių gynėjas, bet ir visa Tarnyba.

Tad dėl šio atvejo Tarnyboje šiuo metu vyksta vidinis tyrimas, aiškinamasi situacija, bendradarbiaujama su policijos pareigūnais bei vertinami darbuotojų veiksmai“, – tvirtina I. Skuodienė.

Naujienų portalui tv3.lt apie šią situaciją komentavo ir su situacija susipažinęs pareigūnas. Anot jo, kadangi mama su vaiku slapstėsi, tai berniukas, kuris šiaip jau turėjo būti trečios klasės mokinys, nė nelankė mokyklos.

„Kiek teko girdėti, mama veikė manipuliatyviai, vaiką nuteikinėjo prieš tėtį, prieš tėvą daug ikiteisminių, kad tėvas atseit skriaudžia, bet jie nepasitvirtindavo“, – pasakojo pareigūnas. 

Detalesnį pareigūno komentarą skaitykite čia.

Vaizdo įrašu pasidalino pati mama

Vaizdo medžiaga, kaip atimamas vaikas, ir trumpu situacijos aprašymu pasidalino „Facebook“ profilyje pati mama Edita Bandonytė-Nedzin.

Ji savo įraše tvirtina, kad Palangos vaiko teisės vaiką atėmė jau antrą kartą.

„Nors sūnus prašėsi pagalbos, teigė, kad tėvo aplinkoje patiria smurtą. Tačiau dėl visko apkaltino motiną ir nori susidoroti bei visam laikui atimti sūnų, kad patekęs į motinos aplinką negalėtų pasipasakoti apie patiriamus išgyvenimus ir motina negalėtų vaiko pristatyti pas kvalifikuotus specialistus.

Jau galiu suprasti, kodėl šioje sistemoje motinos išeina iš gyvenimo, žūsta vaikai ir viskas yra užglaistoma. Ši institucija už mokesčių mokėtojų mokesčius yra plati terpė nusikalstamai veikai“, – įraše tvirtino ji.

Vaizdo įraše matyti, kaip tarnybos paima vaiką, o šis klykia: „mamyte“

Vaizdo įraše užfiksuota, kaip vaiką nuo mamos atskiria vaiko teisių apsaugos specialistai ir kartu pasitelkia policiją. Šiuo vaizdo įrašu gyventojai masiškai dalinasi socialiniuose tinkluose.

Užfiksuotame įraše galima matyti, kaip vaiko teisių darbuotoja bando paimti vaiką iš mamos, o vaikas verkia, nenorėdamas jos paleisti. 

„Mamyte“, – šaukia vaikas, kurį paima vaiko teisių darbuotoja.

Policijos darbuotojas tramdo mamą. Fone girdisi tiek vaiko, tiek mamos rėksmai.

Vaiko teisių darbuotoja paima vaiką ant rankų ir vedasi jį iš namų.

„Aš mirsiu“, – sako vaikas.

„Paleiskit!“ – šaukia berniukas.

Vaizdo įraše vaiko teisių darbuotoja aiškina, kad vaikas turi būti perkeltas į neutralią aplinką.

Vaikas išsigąsta, kad bus galimai vežamas pas tėtį, tačiau vaiko teisių apsaugos darbuotoja ramino, jog jį veš ne pas tėtį.

„Jis išgyveno viską vaikas, jis viską papasakojo“, – kalba kita moteris ir galimai sako apie vaiko tėtį.

„Prie vaiko šitaip negalima kalbėti“, – atsako vaiko teisių darbuotoja.

„Man bus viskas“, – šaukia vaikas.

Policija reikalavo, kad mama paleistų vaiką, tačiau vaizdo įraše ji atsisakė tą padaryti tol, kol nesužinos, kur vaikas bus vežamas.

„Neareštuok mamos“, – rėkia mažametis.

„Neareštuoju“, – atsako darbuotojai.

Gyventojai pasipiktinę ir laukia atsakymų

Šilalės rajono savivaldybės tarybos narė Vitalija Jankauskaitė taip pat pakomentavo šią situaciją.

„Nežinau, kokios šio vaiko paėmimo iš šeimos priežastys. Bet kokios jos bebuvę… Ar jums atrodo, kad šiame užfiksuotame epizode kažkaip saugomos ir ginamos vaiko teisės? Ar mes tikrai gyvename ne tik formaliai teisinėje ir laisvoje valstybėje, bet ar mums iš tiesų rūpi žmonių (įskaitant vaikus) teisės?

Žiūrint šį video atrodo, kad jėga plėšiamas vaikas iš mamos glėbio. Policija jėga laiko kitus artimuosius. Eina suprasti, kad vaiko teisių pareigūnės JĖGA velka vaiką iš namų…

Tai dabar yra erdvės pasireikšti visiems visokio plauko politikams ir kandidatams. Apginkite nors vieną vaiką. Sukurkite tinkamą precedentą sistemai. Tada tikrai balsuosim už jus.

Ką galvoja ir kaip šios moters elgesį darbo vietoje vertina jos vadovai?“ – rašė V. Jankauskaitė savo „Facebook“ paskyroje.

Šis vaizdo įrašas paplito it virusas ir sulaukė daug gyventojų neigiamų reakcijų.

„O siaube! Koks smurtas prieš mažametį, kokia emocinė ,psichologinė trauma, o jaunos pareigūnės smurtas prieš bejėgę moterį perteklinis. Verta susidomėti aukštesnėms VRS instancijomis, iš kur pas pareigūnę toks žiaurumas“, – piktinosi gyventoja.

„Žiauru. Mažą vaiką sutraumavo visam gyvenimui. Kur vaiko teisės, kodėl neatsižvelgta į vaiko norą būti su mama?“ – svarstė dar viena moteris.

„Mes patys kalti, kad Vaiko teisės šitaip elgiasi, nes tai mes neišeiname į gatves, po tarnybos langais išreikšti, kokia yra visuomenės nuomonė apie tokį tarnybos elgesį“, – rašė kitas.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga pradės tyrimą

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė tv3.lt teigė, kad pirmadienį sulaukė politikų laiškų su vaizdo įrašu.

„Pradėsime tyrimą ir išsiaiškinsime, kas buvo ir kodėl. Visuomet vaiko paėmimas nėra švelnus. Vaikas tikrai nesėdi ir nelaukia, kol ateis jį ir paims. Kodėl taip reikėjo, kodėl policija dalyvavo ir kas įvykę. Labai sunku tik komentuoti iš vaizdo įrašo“, – komentavo E. Žiobienė.

www.tv3.lt

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA