Žemės ūkio ir žuvininkystės taryba: iššūkiai rinkose ir kaimo plėtra


Briuselyje susirinkę Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrai analizavo padėtį žemės ūkio rinkose, reagavo į praėjusią savaitę Europos Komisijos paskelbtą Viziją dėl žemės ūkio ir maisto, taip pat tarėsi, kaip geriau atsižvelgti į kaimo vietovių poreikius ir iššūkius.

Iššūkiai rinkose išlieka

Remiantis Europos Komisijos ir valstybių narių pateikta informacija, Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje vėl aptartas vienas aktualiausių pastaruoju metu klausimų – padėtis žemės ūkio rinkose. Nors pastaruoju metu ji kiek stabilesnė, tačiau iššūkiai, su kuriais susiduria žemės ūkio sektorius, išlieka.

Minint liūdnas karo Ukrainoje trečiąsias metines, Lietuva nuosekliai laikosi pozicijos, kad reikia tęsti darbą dėl kuo didesnio importo ribojimo produktams iš Rusijos ir Baltarusijos. Mūsų šalis pritaria Europos Komisijos pasiūlymui dėl tokių produktų sąrašo išplėtimo, tačiau mano, kad  jis galėtų būti ambicingesnis dėl tarifų lygio jau pirmaisiais galiojimo metais. Be to, į sąrašą turėtų būti įtrauktos žuvys ir žuvininkystės produktai.

Lietuva nuosekliai palaiko tolesnį prekybos žemės ūkio produktais su Ukraina liberalizavimą, užtikrinant efektyvų ES rinkos atvėrimą. Labai svarbu kuo skubiau susitarti dėl naujų prekybinių santykių dar iki šiuo metu galiojančio prekybos liberalizavimo režimo pabaigos, nes tai viena iš esminių sąlygų padėti Ukrainos ekonomikai šiuo ypač sudėtingu šaliai metu.

Lietuva Taryboje taip pat atkreipė dėmesį į grėsmes, susijusias su ūkinių gyvūnų ligų plėtra ir galimais prekybos karais.

Kaimo plėtros politika – stipri ir savarankiška

Taryboje pradėjus diskusiją apie instrumentus, padedančius nustatyti teisėkūros poveikį, kad sprendimai geriau atitiktų kaimo vietovėse gyvenančių ir dirbančių žmonių poreikius, Lietuva siekia, jog tinkamumo kaimo vietovėms užtikrinimo principas būtų taikomas ne tik strateginiams, bet ir finansiniams sprendimams. Kaimo plėtros politika turi būti stipri, gerai finansuojama ir savarankiška.

Turėdama sieną su Rusija ir Baltarusija, mūsų šalis gerai supranta, kad daug dėmesio turi būti skiriama saugumui, gynybai ir kitiems iššūkiams, tačiau kaimo vietovės ir jose gyvenantys bei dirbantys žmonės negali būti nustumti į prioritetų galą. Apsirūpinimas maistu, žemės ūkio produkcijos gamintojų konkurencingumas, ūkininkų kartų kaita, kaimo žmonių gyvenimo kokybė yra ne mažesni strateginiai tikslai.

Išskirtinis dėmesys ir toliau turi būti skiriamas LEADER iniciatyvai, nenukrypstant nuo jos pirminių tikslų – skatinti kaimo bendruomenes, įtraukti gyventojus, bendradarbiauti.

Vizija dėl žemės ūkio ir maisto

Europos Komisija pirmą kartą Tarybai pristatė Viziją dėl žemės ūkio ir maisto. Nors išsami diskusija numatyta kovo mėnesį vyksiančioje Taryboje, ministrai pasikeitė pirminėmis įžvalgomis.

Lietuva pažymėjo, kad Vizijoje randa nemažai svarbių temų. Vis dėlto pagrindinis klausimas – ar naujuoju finansiniu laikotarpiu turėsime lankstų, stiprų ir tinkamai finansuojamą instrumentą (Bendrąją žemės ūkio politiką), kad būtų galima visas Vizijoje numatytas idėjas įgyvendinti. Taryboje pabrėžta, kad tiesioginių išmokų suvienodinimas visoje ES ir stipri bei savarankiška kaimo plėtros politika yra itin svarbūs klausimai Lietuvai.

• Publikacija dalinasi Lietuvos regionų naujienų portalas „Miesto naujienos“. Naujieną paskelbė „LR Žemės ūkio ministerija“. Daugiau sau ir savo miestui aktualių naujienų rasite portale www.miestonaujienos.lt.



Source link

Draugai: - Marketingo paslaugos - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Karščiausios naujienos - Ultragarsinis tyrimas - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita - Nuotekų valymo įrenginiai -  Padelio treniruotės - Pranešimai spaudai -