Pradžia / Gyvenimas / Po grasinimų bangos mokykloms – saugumo eksperto vertinimas: štai kas čia vyksta ir kam naudojami jūsų vaikai

Po grasinimų bangos mokykloms – saugumo eksperto vertinimas: štai kas čia vyksta ir kam naudojami jūsų vaikai

2023-10-26

Po grasinimų bangos mokykloms – saugumo eksperto vertinimas: štai kas čia vyksta ir kam naudojami jūsų vaikai

Patiko? Pasidalink:

Ugdymo įstaigoms, tėvams ir kitiems ramybės neduoda mokyklų gaunami melagingi pranešimai apie neva padėtus sprogmenis. Lietuvos policija iš įvairių įstaigų gavo daugiau nei tūkstantį tokių pranešimų. Antradienį policija pateikė naujas rekomendacijas, kaip reaguoti ir ragina neskubėti evakuoti žmonių ir nutraukti veiklą. Panašu, kad artėjama ir prie nusikaltėlių išaiškinimo – jau yra atpažintos kelių programišių gimimo datos. Aiškėja, ko jie siekia tokiais pranešimais, kodėl renka duomenis.

Antradienį iki 10 valandos Lietuvos policija iš įvairių įstaigų gavo per 1 tūkst. pranešimų apie grasinimus dėl sprogimų, tačiau šįkart ragina neskubėti evakuoti žmonių ir iš pradžių įvertinti situaciją. Kol kas saugumo užtikrinimo planas „Skydas“ įvedamas tik Vilniuje, Santariškėse esančiame darželyje.

Pirmadienio naktį Lietuvos policija ir 1,5 tūkst. adresatų buvo gavusi elektroninius laiškus su identišku tekstu, kad švietimo įstaigose, savivaldybių patalpose ir kituose viešuose objektuose padėti sprogmenys. Laiškuose nurodoma, kad sprogimai įvyks pirmadienį, 12.12 valandą, tačiau grasinimai nepasitvirtino, vėliau įstaigoms leista grįžti į patalpas, prieš tai policija ragino vidurdienį pranešimus apie sprogmenis gavusių įstaigų darbuotojus palikti pastatus. Praeitą penktadienį Lietuvoje buvo gauta 900 pranešimų apie neva užminuotus Lietuvos darželius ir mokyklas, jie visi buvo melagingi. Tokių pranešimų buvo ir savaitgalį. Valstybės saugumo departamento teigimu, tikėtina, jog tokie platinami pranešimai yra koordinuota ataka, kuri vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva.

Tai rusakalbių programišių darbas – aiškėja, kas jie tokie ir kokio amžiaus

LRT aktualijų studijoje iškilusią situaciją komentavęs IT technologijų specialistas, kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius teigė, jog ši koordinuota ataka – jaunų rusakalbių programišių darbasPasak jo, stebint programišių „Telegram“ kanalus bei jų mokykloms transliuojamas žinutes, pavyko nustatyti kelių asmenų gimimo metus. Pasak M. Pareščiaus, tai daugiausiai jaunesnio amžiaus žmonės, tikėtina, jog rusakalbiai. Dalis pranešimų buvo išsiųsta ir rusų kalba.

„Pagal tai kaip jie prisistatinėja, panašu, kad vienas iš programišių yra 1996 m. gegužės mėn. gimimo, viena moteriškė 1991 m. gimimo, yra vienas adminas, kurio amžius dar nenustatytas. Dėl identifikavimo – aš siūlyčiau ieškoti šaltinių ir tų žmonių, kurie padėjo šiukšlintojams surinkti švietimo įstaigų el.pašto adresus. Greičiausiai jis saugumo taisyklių nesilaikė ir peržiūrėję svetainių log failus, mes turbūt rasime iki penkių fizinių adresų, kuriuos galima patikrinti.

Labai akcentuoja Rygos miestą, kai kuriuose laiškuose matomas braižas, kuriame kaltinama, kad Baltijos šalys bei Lenkija simpatizuoja JAV, padeda Ukrainos kare. Matosi, kad tai yra rusakalbiai. Neaišku, ar tai Latvijos gyventojai, ar žmonės, jaučiantys neapykantą Latvijos gyventojams“, – sakė M. Pareščius.

Kibernetinio saugumo specialistas Marius Pareščius

Programišiai nuskriausti vaikų ar mokytojų negali

Savo „Facebook“ paskyros transliacijoje M. Pareščius taip pat teigė, jog galime ir toliau tikėtis programišių laiškų.

„Šiandien bus siunčiami el. pašto laiškai ir kitoks šlamštas iš mūsų rusakalbių draugų. Mes su kolegomis nuo penktadienio stebime veiksmų koordinavimą. Panašu, kad jie vėl ruošiasi, pyksta. Jeigu vakar buvo prie atakos prijungta Lenkija, šiandien bus Lietuva, Latvija, Estija“, –antradienio rytą „Facebook“ transliacijoje sakė M. Pareščius.

Pasak eksperto, el. laiškų siuntinėjimas – vienintelė šių programišių priemonių. Niekaip kitaip pakenkti jie negali.

„Nusiraminkime, ši publika neturi jokių rimtų priemonių, kad nuskriaustų jūsų vaikus, mokytojus, ar rimtai pakenktų mokykloms. Kol kas vienintelė jų priemonė – elektroninis paštas. Daugiau jie nieko neturi. Vaikus jie naudoja tam, kad surinktų informaciją“, – transliacijoje teigė M. Pareščius.

M. Pareščius taip pat perspėjo, jog į programišių veiklą įtraukiami ir vaikai, filmuojantys paniką mokyklose. 

„Vaikus jie naudoja tam, kad surinktų informaciją. Vaikai nesuprasdami filmuoja savo mokyklas, filmuoja paniką. O programišiai visa tai platina internete“, – sakė jis.

D. Žalimas kritikuoja VRM dėl neveiksnumo

Mykolo Riomerio universiteto docentas, buvęs Konstitucinio Teismo (KT) teisėjas Dainius Žalimas savo „Facebook“ paskyroje pasidalino įrašu, kuriame kritikavo Vidaus reikalų ministeriją (VRM) dėl neveiksnumo.

„Atsiprašau, bet man atrodo, jog teroristai laimi prieš Lietuvos valstybę. Tai kas gi bus susidūrus su realiomis grėsmėmis?

Pasigendu lyderystės. VRM politinės vadovybės Lietuvoje paprasčiausiai nėra. Nes, tarkime, kodėl išties nepasitelkus savanorių, šaulių, galų gale neparaginus mokyklų turėti sargus, kurie budėtų mokykloje ir užtikrintų, kad į ją tikrai niekas su sprogmenimis per naktį neatvyko.

Daug politikų tik pliurpti gali apie hibridinę agresiją… “, – rašė D.Žalimas.

Gauta per 1 tūkst. grasinimų dėl sprogimų

Antradienį iki 10 valandos Lietuvos policija iš įvairių įstaigų gavo per 1 tūkst. pranešimų apie grasinimus dėl sprogimų, tačiau šįkart ragina neskubėti evakuoti žmonių ir iš pradžių įvertinti situaciją.

Kol kas saugumo užtikrinimo planas „Skydas“ įvedamas tik Vilniuje, Santariškėse esančiame darželyje.

„Ant stogo rastas įtartinas daiktas, įvestas planas „Skydas“, važiuos patikrinti „Aro“ išminuotojai“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokvskaja BNS sakė, kad Santariškių vaikų lopšelyje darželyje ant stogo buvo rasti įtartini paketėliai, apie tai buvo pranešta 8.45 val., dėl radinio nuspręsta vykdyti evakuaciją. 

Apie įvykį pranešta Antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“, ugniagesiams, greitosios medikams. 

R. Matonis anksčiau BNS tvirtino, kad pranešimai pradėti gauti maždaug nuo 2 valandos nakties.

Policija pateikė naujas rekomendacijas: neskubėti evakuoti žmonių ir nutraukti veiklą

Antradienį policija paruošė ir savivaldybėms išsiuntė naujas rekomendacijas, kaip reaguoti į šias pasikartojančias situacijas.

„Pagrindinė šių rekomendacijų mintis – neskubėti evakuoti žmonių ir nutraukti veiklą, o pirmiausiai paskambinti policijos duotu telefonu, ką toliau daryti. Jeigu nėra daugiau informacijos, nerasta daiktų po nakties, apžiūrėjus patalpas nieko įtartina nėra, tokiu atveju reikia tęsti veiklą ir nekreipti dėmesio į tokius pranešimus“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas R. Matonis.

Pranešimai, kaip ir anksčiau, gauti iš mokyklų, darželių ir kitų įvairių institucijų.

Patiko? Pasidalink:

Rekomenduojami Video

Jums gali patikti

REKLAMA